İSTANBUL ŞUBELERİ EĞİTİM VE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi İstanbul Şubeleri Eğitim ve İstişare Toplantısı 16.01.2010-17.01.2010 tarihleri arasında yapıldı. 210 kişinin katıldığı toplantıda Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN, Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami ÖZDEMİR, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Hanefi BOSTAN, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Halil İbrahim ÇAKMAK, İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan HASANPAŞAOĞLU, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Hacı Murat ÇELİK, İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Enver DEMİR, İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı Sami ÇELİK ve İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Mustafa KAVLU da hazır bulundu.

Toplantıda bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, istişarenin önemini vurgulayarak, “Teşkilat bizim her şeyimizdir. Başaracaksak, sizlerle başaracağız” dedi. Yöneticilerin gün geçtikçe sendikal konularda daha bilgili olduğunu söyleyen KONCUK, “bu bilgi ve beceri tabana da aynı şekilde yansıyor” diye konuştu.

Kamu çalışanları arasında sendikalaşma oranının düşüklüğüne de dikkat çeken KONCUK şöyle devam etti: “Kamu çalışanlarının yüzde 43’ü sendikalara üye değil. Kadın çalışanlarda oran, erkek çalışanlara göre daha düşük. Kadın çalışanların teşkilatta daha çok görev almasını sağlamalıyız. Üniversitelerde ise sendikalaşma oranı yüzde 22 civarında. Bunun nedeni, üniversitelerin anti demokratik bir anlayışla yönetilmesidir. Her şeye rağmen daha çok kazanım elde etmek için teşkilatlara sahip çıkmamız ve destek vermemiz gerekmektedir. Başarılı, güçlü, yetkili ve etkili olmamız için daha çok çalışmalıyız. Bu hareket, büyümek ve güçlü olmak zorundadır. Çünkü Türkiye’nin bu harekete ihtiyacı vardır. Sendikalı olmayanlar, neleri kaybettiklerinin farkında değil. Neleri kaybettiklerini onlara anlatmalıyız. Sizler bu sendikanın her şeyisiniz.”

Genel Başkan, sendikamızın 13 Mart 2010 tarihinde eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirmek ve sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması konusunda verilen sözü hatırlatmak için miting yapacağını da hatırlattı.

Genel Başkan’ın konuşmasının ardından Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami ÖZDEMİR sekretaryaları ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

İstanbul Şube Başkanlarının da birer konuşma yaptığı toplantıda; Prof. Dr. İsmail ÜSTEL, “Üye/Aday Üye Odaklı İlişki Yönetimi” ve “Üye/Aday Üye İlişkilerinde Mükemmellik Atelyesi”, Dt. Nusret YERLİ ise “Zihinsel Farkındalık, İnsanı-Kendini Tanıma ve Kavrama” konularında seminer verdi.