ADALET ÇALIŞANLARI ADALET İSTİYOR

Türk Büro-Sen Genel Merkezi tarafından, Adalet Bakanlığı ek binası önünde 30.12.2009 Çarşamba günü saat 12:30’da adalet çalışanlarının sorunlarını dile getirmek ve ülke gündemini meşgul eden yargı bağımsızlığına yapılan müdahaleleri kınamak amacıyla kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi,Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel, Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez yöneticileri ve Türk Eğitim-Sen genel merkez yöneticileri de hazır bulundu.

Türk Büro-Sen Yönetim Kurulu üyeleri ve Ankara 11 No.lu Şubenin organize etmiş olduğu basın açıklamasına, Adalet personellerinden ve Türk Büro-Sen’in diğer şubelerinden olan üyelerimizden de katılım sağlandı. Adalet Bakanlığı Ek Binası önünde sloganlar eşliğinde yapılan basın açıklamasını gerçekleştiren Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, adalet çalışanlarının sorunlarının çözümü için hükümetin bir an evvel harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Türkiye’nin dört bir yerinde canhıraş bir şekilde görev yapan, bu görevi yaparken de adaletin onurunu en üst seviyede tutmaya özen gösteren çalışanlar adına sesleniyorum. Havuz paraları, bizim alınterimizin ve emeğimizin karşılığıdır. İşyerinde verimliliği arttırmak ve personelin mağduriyetini gidermek adına adalet çalışanlarına daha önceden de dağıtılan, bu paralarının yeniden, kurumda 4/C’li statüde çalışan personeli de kapsayacak şekilde dağıtılması için dün olduğu gibi bugünde, Türk Büro-Sen olarak, bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi bildirirken sorumluları da görevlerin yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Konuşmasında, yargı bağımsızlığına ilişkin son günlerde yaşanan olumsuz gelişmelere dikkat çeken Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Bugün yargı bağımsızlığı tehlikedir. Mahkemeler, hakim ve savcılar siyasi iktidarın baskısı altındadır. Yargının üzerindeki baskılar dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Hukukun üstünlüğü tartışılır hale gelmiştir. Yargı siyasallaştırılmak istenmektedir. Daha dün yaşanan ibret verici hadise hukukun üstünlüğünün, yargının etkinliğinin ne hallere düşürüldüğünü göstermektedir. Savcının talimatını yerine getirmeyen, sadece izleyen polis teşkilatı… Ne acıdır ki, polis teşkilatı da siyasi iktidar tarafından hukuk dışı bir şekilde kullanılmaktadır” şeklinde konuşmasına devam etti.

Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi Adalet Bakanlığı’nda da hükümetin bizden olan-olmayan ayrımı yapması sonucunda çalışma barışının bozulduğuna işaret eden Genel Başkan Yokuş, “Bir yılı aşkın bir süredir, havuzda bekletilen bu gelirler maalesef çalışanlara verilmemektedir. Bu hak gaspıyla yetinmeyen hükümet, karşılığını vermeden çalışanlara nöbet tutturmaktadır. Adliye personeli kadro yetersizliği ve yoğun iş yükü altında ezilmekte ve mesai mefhumu gözetilmeksizin gece-gündüz çalıştırılmaktadır. Pek çok adliyede, çalışma ortamı yeterli değildir. Başta yemek olmak üzere çalışanların servis ve çocuklarının kreş problemleri çözülebilmiş değildir.” diyerek kurum çalışanlarının sorunlarını dile getirdi.