TCDD'DE AÇIĞA ALINANLARLA İLGİLİ PROTESTO EYLEMİ

Türkiye Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Ulaşım-Sen) ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve üyeleri, 25 Kasımda yapılan bir günlük iş bırakma eylemine demiryollarından katılan memurların görevden uzaklaştırılmasını TCDD Genel Müdürlüğü önünde protesto etti.

Eylemde, işten el çektirilen memurların göreve iadesi istendi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan AKYILDIZ’ın da katıldığı eyleme, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar da destek verdi.

Basın açıklaması yapan Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel, 25 Kasım uyarı grevine demiryollarından katılan 16 kamu çalışanının görevden uzaklaştırılmasının hukuksuz olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu: “Uyarı grevinin ardından, 7 Aralıkta, Teftiş Kurulunun önerisi ve yönetimin direktifiyle 16 arkadaşımız açığa alındı. İdari soruşturmanın önü kapatıldı. TCDD, suç işliyor. Bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Hiçbir arkadaşımızın haksız yere mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Eğer bugün 16 arkadaş görevlerine döndürülmez ise bugün yaptığımız basın açıklaması ilk uyarımız olmuş olacak, ardından adım adım giderek şiddetlenen eylemler uygulamaya konulacaktır. Son kez TCDD Yönetimini aklı selim hareket etmeye ve daha fazla gerilime sebebiyet verilmemesi için çaba göstermeye davet ediyoruz. Bu kez sadece 25 Kasım’a iştirak eden arkadaşlarımız değil katılmadığı için pişmanlık duyan tüm meslektaşlarımızın dayanışması oluşmaktadır. Yöneticilerin, kısık sesle yanlışları anlatanları değil, çalışanların gerçek temsilcilerinin söylediği gerçeklere kulak vermeleri en doğru olanıdır.”