TÜRK EĞİTİM SEN GÜMÜŞHANE ŞUBE BAŞKANINDAN LEVY'E PROTESTO

Gümüşhane'de valiyi ziyaret eden İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'e Kamu-Sen'e bağlı Türk-Eğitim Sen Gümüşhane Şube Başkanı Şevki Aşkın tepki gösterdi.

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu'nu makamında ziyaret eden Levy, basına kapalı görüşmenin ardından Valilik şeref defterini imzaladı.

Levy, daha sonra Belediye Başkanı Mustafa Canlı'yı da ziyaret etti.

Canlı, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Gümüşhane halkının çok misafirperver olduğunu ifade ederek, "Sizleri de burada görmekten memnun olduk. Tarih boyunca İsraillilerle Türk milleti hiçbir zaman savaş yapmamıştır" dedi.

Son zamanlarda meydana gelen olayların Türk milletini de zaman zaman rahatsız ettiğini ifade eden Canlı, şöyle devam etti:

"Bu tip görüşmeler, Orta Doğu'da olan olaylara olumlu yönden bir katkı sağlayacaktır. Türkiye, hep barışı seven ve bölgesinde oldukça güçlü olan bir ülkedir. Filistin'de yaşayan insanlarımız var. Dolayısıyla buna önem verdiğimizi özellikle belirtmek istiyorum. İsrail devleti de Orta Doğu'da kendisine ait olmasını istediği hakları başka milletlerin de isteyebileceğini bilmesi gerekir. Bizim dostluğumuz yaklaşık 500 yıl öncesine dayanıyor. Türkiye'ye gelen Yahudilerin, Türkiye tarafından kabul edildiği bir gerçektir. Bunun devam etmesini arzu ediyoruz. İnşallah karşılıklı güvene dayanarak, bir yapılanma söz konusu olursa biz bundan memnuniyet duyarız. Filistin halkına karşı biraz daha hassas olunması gerekiyor. Çünkü bu, Türk toplumunu derinden yaralıyor. Bu konuda daha gayretli olmalısınız."

Levy de sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek, "Halkalarımız arasında iyi ilişkiler söz konusudur. Ben Cumhuriyet dönemi ve daha öncesinde, Osmanlı döneminde sevgiyle karşılanan insanlardan biriyim. Ben Bergama doğumluyum. Hayatımın çoğunu Türkiye'de geçirdim. Büyüdüğüm evde her zaman dualar ve sevgi vardı" dedi.

Canlı'nın, bölgede barış olması gerektiğine ilişkin sözlerine aynı şekilde katıldığını ifade eden Levy, şunları söyledi:

"Zaman zaman barış sürecinde sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Ama şunu söylemeliyim ki, biz İsrail olarak hiçbir zaman barış arayışını bırakmayacağız ve hiçbir zaman buna 'dur' demeyeceğiz. Komşularımız arasında her zaman barış arayışında olacağız. Güneydeki komşularımızla barışı sağladık. Bunlardan biri Mısır. Ürdün ile barış sağladık. Barış halkasına diğer Arap ülkeleri Suriye ve Lübnan'ı da katmak istiyoruz. Türkiye, her zaman çok yapıcı bir rol oynamıştır barış için. Bütün tarafların bir araya gelmesi konusunda Türkiye'nin çabası büyüktür."

Büyükelçi Levy, ziyarette hazır bulunan Belediye Meclis üyesi Ömer Nasuhi Akıncı'nın, "Yakın zamanda Gazze'de bir soykırım yapıldı. Birleşmiş Milletler raportörü olan Musevi asıllı Goldstone, soykırım olduğunu belgelemiştir. Bu konuda acaba İsrail özür dileyecek midir" şeklindeki sorusunu ise cevaplamadı.

BÜYÜKELÇİ LEVY'E TEPKİ
Ziyaretin ardından basın toplantısı için bir otele giden Levy'e, Kamu-Sen'e bağlı Türk-Eğitim Sen 1. Nolu Şube Başkanı Şevki Aşkın tepki gösterdi.

Levy'ye, "Gümüşhane'ye ziyaretinizin amacı ne" diye bağıran Aşkın, güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle salondan çıkarılmak istendi. Buna direnen Aşkın, güvenlik güçlerine tepki göstererek, "Elçiyi değil, beni korumalısınız. Ben vatan haini miyim ki beni bu şekilde dışarı çıkartıyorsunuz? Benim amacım sadece büyükelçinin Gümüşhane'ye ziyaretinin nedenini öğrenmekti" dedi.

Toplantı salonuna girmek isteyen Şevki Aşkın, güvenlik güçlerince otelden çıkartıldı.

Bu arada Büyükelçi Levy'nin basın toplantısı yapacağı otelin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı