VATANA SEVGİ, ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE SAYGI MİTİNGİNDE KÜRT AÇILIMINA BÜYÜK ÖFKE

Şehit Aileleri Federasyonu ve Şehit Aileleri ve Terör Mağdurları Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği; Abdi İpekçi Parkı’nda "Vatana Sevgi, Şehit ve Gaziye Saygı" mitingi düzenledi.

Kürt açılımını protesto etmek amacıyla biraraya gelen şehit ailelerine sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı diğer sendikaların da hazır bulunduğu mitingde, bölücü terör örgütü PKK’ya lanet yağdırıldı. Ellerinde Türk bayrakları ile Kürt açılımını kınayan eylemciler; “Şehidim hakkını helal et bize”, “Katil PKK”, “AKP millete hesap verecek”, “Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir”, Meclis’te PKK istemiyoruz”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” şeklinde sloganlar attı.

Mitingde yapılan konuşmalarda, AKP’nin Kürt açılımı eleştirilerek şöyle denildi: “Habur sınır kapısındaki manzarada hükümet teröristleri teslim almamıştır, teröristler hükümeti teslim almıştır. Bu da vatanın kutsallığına inananları incitmiştir. Kandil’den gelen üzerlerinde hala şehitlerimizin, gazilerimizin kanı bulunan üniformalı teröristlerin ayağına kadar bağımsız olarak bildiğimiz mahkemeleri de taşımıştır. Bu hukuk dışı uygulamayı kabullenmemiz mümkün değildir. Teslim olmayı kabul etmeyen ve pişmanlık duymayan, Türkiye’ye ne için geldiği belli olmayan teröristlere siyasi irade tarafından kucak açılmıştır. Korsan gösteri yaparak kamu mallarına ve vatandaşın malına, canına zarar veren teröristler gelişmiş ülkelerde olduğu gibi acil olarak mahkemeye sevk edilip en ağır şekilde cezalandırılmalı, devlet otoritesi bir an önce sağlanmalıdır. Bu kan dursun diyen, timsah gözyaşı akıtan yetkililere soruyoruz: Bu kanı biz mi akıttık? Elimize silahı alıp dağa biz mi çıktık? Ülkenin üniter yapısını bozmaya biz mi kalktık? Askeri, polisi, kamu görevlisini biz mi şehit ettik?”

Eylemde; tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek dil, Türkiye’nin üniter yapısının korunması gibi ilkelerden asla taviz verilmeyeceği ve bu değerlerin sonsuza dek yaşatılacağı da vurgulandı.