EN ÖNEMLİ EKSİKLİĞİMİZ DİL BİRLİĞİNİ SAĞLAYAMAMAK

Bartın Belediyesi’nce “Kitapla Aydınlığa” sloganı ile 13. kez düzenlenen  Kitap Fuarı’nda, Iğdır’lı dağcı, doğa fotoğrafçısı ve aynı zamanda Türk Eğitim-Sen üyesi Bilgihan Ova tarafından çekilen ve tuvallere işletilen,“Türkiye’nin Saklı Yüzü” temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Serginin açılışı, 10 Ekim tarihinde; Bartın Valisi İsa KÜÇÜK, Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterimiz Cengiz KOCAKAPLAN, Almanya’nın Lünen Kenti Belediye Başkan Yardımcısı ve Kardeş Şehir Destekleme Derneği Başkanı Wilfried Weineck ve beraberindeki heyet, Türk Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı ile yöneticileri ve çok sayıda vatandaşımızın katılımı ile yapıldı. Açılışta hazır bulunan Bilgehan OVA fotoğraflar hakkında ziyaretçilere bilgiler verdi, tebrikleri kabul etti.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK ise, Bartın Belediyesi’nin davetlisi olarak 13 Ekim tarihinde kitap fuarı etkinliklerinde “Eğitim ve Milli Birlik” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Genel Mali Sekreterimiz Seyit Ali Kaplan, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterimiz Cengiz KOCAKAPLAN, Türk Eğitim Sen yöneticileri ve üyeleri ile vatandaşlar da hazır bulundu.

 

İlgiyle izlenen söyleşide Genel Başkan KONCUK; en önemli varlığımızın dil birliği olduğunu söyleyerek; aynı dili konuşamayan insanların anlaşamayacağının bilinmesi gerektiğini belirtti. Her ferdin insan eğitimi konusunda önemli sorumluluğu bulunduğunu ifade eden KONCUK, “Doğu’da, Güneydoğu’da ve ülkemizin hemen her şehrinde bulunan Kürt kökenli vatandaşlarımız bu ülkenin asli unsurlarıdır. Bu vatandaşlarımızın yaşadığı problemleri, diğer vatandaşlarımızın yaşadığı problemlerden ayrı düşünmek zaten mümkün değildir. Bu ülkede ekonomik ve sosyal anlamda hangi problemler yaşanıyorsa beraberce yaşıyoruz ve beraberce üstesinden gelebilmeliyiz. Bunu ancak eğitimle başarabiliriz. Bu nedenle öğretmenlerimize çok büyük bir görev düşmektedir. Tarihimiz boyunca baskıcı bir millet olmadık. Eğer olsaydık, yani emperyalist anlayış sergileseydik, bugün dünyanın birçok yerinde Türkçe konuşulması gerekirdi. TRT 6’da Kürtçe ve benzeri dillerde yayınlar başladı. Bizim en önemli eksikliğimiz dil birliğini sağlayamamaktır. Okula giden öğrencilerimiz aynı dili konuşacaklar ki, birbirleriyle kaynaşabilsinler” diye konuştu.

 

            Söyleşinin sonunda Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN tarafından Genel Başkan İsmail KONCUK’a plaket takdim edildi. Plaket takdiminden sonra fuar alanında stantlar ziyaret edildi. Genel Başkan tarafından fuar anı defteri yazılarak imzalandı.