TÜRKİYE KAMU-SEN'İN EYLEMLERİ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz yıl memurlar adına yürütülen toplu görüşmelerde kabul edilen Uzlaştırma Kurulu kararlarının hükümet tarafından uygulanmadığını belirten memur sendikaları, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu hakkında suç duyurusunda bulunacak

Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Erdoğan ve Bakanlar Kurulu hakkında “görevi ihmal” iddiasında bulunacaklarını söyledi.

Milliyet’in sorularını yanıtlayan Akyıldız, geçen yıl kabul edilen ve memurların özlük haklarında iyileşme öngören Uzluştırma Kurulu kararlarının halen TBMM’ye sunulmadığını belirterek, “Aradan bir yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen yaklaşık 13-14 maddelik kasmı hayata geçirilmedi. Bakanlar Kurulu’nun ciddi bir eksikliği olduğu kanaatindeyiz. Görevi ihmal ettiği, sorumluluğu yerine getirmediği kanatindeyiz” dedi.

‘Hiçbir adım atılmadı’

Toplu görüşme sürecinde hükümet tarafına bir şans verdiklerini ancak bekledikleri karşılığı alamadıklarını ifade eden Akyıldız, “Maalesefe bu konuda hiçbir adım atmadıkları gibi 4688 Sayılı Kanun’un (Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu) getirdiği sorumluluklardan uzak tavır sergilediler. Biz de suç duyurusuyla bir süreç başlatacağız” diye konuştu.

Akyıldız, önümüzdeki süreçte, grevli toplu sözleşme hakkı için de eylem yapacaklarını ifade etti.

Bu arada, Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerde telaffuz edilen 2.5+2.5 rakamının “çok ince bir hesabın sonucu” olduğunu belirtti.

Kaynak: Milliyet Gazetesi