ARTIK SÖZ BİTTİ !.. EYLEMLİLİK SÜRECİ BAŞLIYOR

Uzlaştırma Kurulu kararlarının masaya yatırıldığı toplu görüşme sürecinin son gününde, hükümet Türkiye Kamu-Sen'in Uzlaştırma Kurulu kararlarının geçerlilik kazanması yönündeki talebini kabul etmedi.

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taleplerinin kabul edilmemesini eleştirerek, ''Bütün kamu kurumlarının önü artık eylem alanıdır'' dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, toplu görüşme sürecinin tamamlanmasının ardından Başbakanlık Merkez Bina'da yaptığı açıklamada, bütün iyi niyetli çabalarına rağmen hükümetin bu çabalarını karşılıksız bıraktığını söyledi. Bundan sonra siyasi iradenin ''anladığı dilden'' konuşmaya karar verdiklerini dile getiren Akyıldız, bugün için Başbakanlık önünde oturma eylemi yapmaya karar verdiklerini, ancak İstanbul ve Trakya'daki sel felaketi ile şehitler nedeniyle bu eylemi yapmaktan vazgeçtiklerini bildirdi.


TÜRKİYE KAMU-SEN BAŞBAKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAYA HAZIRLANIYOR.


''Bütün kamu kurumlarının önü artık eylem alanıdır'' diyen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, bunun sonuçlarını düşünmesi gerekenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve siyasi iktidar olduğunu ifade etti. Akyıldız, geçmiş yıllardaki mutabakat metinlerinin gereğinin yapılmadığını vurgulayarak, bu gerekçeyle Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. Akyıldız, ''Yapılacak başka şey kalmadığından Türkiye Kamu-Sen eylemlilik sürecini başlatmıştır'' diye konuştu. Bircan Akyıldız, dar ve sabit gelirlileri eylemlerini desteklemeye çağırdı.


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, konfederasyon olarak eylem kararı almalarıyla ilgili, ''Gerçekten çok ciddi ve radikal bir takım eylemlerle kamuoyu, siyasi irade karşı karşıya kalacaktır'' dedi. Akyıldız, Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olması konusundaki kararlılıklarını 8 yıldır sürdürdüklerini söyledi.


Kamu çalışanlarının grevli toplu sözleşme hakkı önündeki tek engelin siyasi irade olduğunu belirten Akyıldız, hükümetin uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmek zorunda olduğunu kaydetti. Bu konuda, ciddi bir adım atılması için Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olmasını talep ettiklerine dikkati çeken Akyıldız, ancak bu yönde bir gelişme olmadığını dile getirdi.


Bu yıl da Uzlaştırma Kurulu kararları ne olursa olsun kabul edeceklerini açıkladıklarını anımsatan Akyıldız, buna rağmen siyasi iktidarın yüzde 2,5 artı 2,5'luk zamma ilave yapmadığını belirtti. Uzlaştırma Kurulu kararının bağlayıcı olması konusunda ''çalışma yapılacağı'' gibi ifadelerin artık kendilerini tatmin etmediğini vurgulayan Akyıldız, ''Büyümeden pay istediğimizde 'büyümeye katkınız yok ki ne diye istiyorsunuz' diye vermiyorlar ama krizin faturasını bize ödettiriyorlar. 'Kriz var' diye de ücretlerimize zammı yapmıyorlar'' diye konuştu.


Siyasi iradenin geçen yılki mutabakat metnine koyduğu imzanın arkasında duramadığını vurgulayan Akyıldız, metinde yer alan konuların da hayata geçirilmediğini söyledi.


Siyasi iradenin vaatlerinin ve imzalarının kendilerini tatmin etmediğini belirten Akyıldız, grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı konusunda söz verilmesinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen bu yönde tek bir adım atılmadığını kaydetti.


Akyıldız, toplu görüşmelerin 7'sinde aynı siyasi iradeyle masaya oturduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:


''Sayın Başbakan ile 7 yıl zarfından ben bir tek kere görüşebildim. Heyet olarak randevu talep ettik, Sayın Başbakan beni tek başıma kabul etti, bizimle heyet olarak görüşmedi. Şimdi Başbakan'ın bu tavrıyla bundan sonra bizim taleplerimize, kamu çalışanlarının çözümü için gösterdiğimiz yaklaşıma cevap vereceğini beklemiyoruz. Çünkü inanmıyoruz. Sayın Başbakan bize artık güven vermiyor. Bu kadar inandığımız, bu kadar gayret gösterdiğimiz noktada bu denli ayrışmayı öne çıkartan, sendikal ayrıştırmayı öne çıkartan tavırlar sergilenmesini kabul etmemiz, hazmetmemiz mümkün değil. Soruyorum; ne yapabiliriz daha, ne yapmamız gerekiyor daha, yalvarmamız mı gerekiyor? Ama netice alamayacağımızı biliyoruz. Yalvarmayacağız, bundan sonra siyasi iradenin anlayabileceği dilden konuşmaya karar verdik.''


Akyıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Çankaya'da iftara gitti bir ailenin yol sorunlarını kendisine anlatmaları üzerine, sorunun çözümü için ''Çankaya Belediyesi'nin önünü gösterdiğini'' ve ''Gidin belediyenin önünde oturun, eylem yapın dediğini'' ifade ederek, ''Bu bir çağrıdır. Neden anladıklarını, neyi anlayabileceklerini gösteren bir davet, talimattır. Biz devlet memuruyuz, yönetenlerimizin talimatlarını boş çevirmeyiz. Biz bugün burada Sayın Başbakan'ın çağrısına uyarak Başbakanlığın önünde sorunlarımızın çözüm yeri burası olduğu için oturma eylemi başlatmaya karar vermiştik'' dedi.


Akyıldız, İstanbul ve Trakya'daki sel felaketleri ile şehit haberlerinin eylem kararını hayata geçirmelerini engellediğini kaydetti. Eylem kararlarını hayata geçirmeleri nedeniyle oluşabilecek aksaklıklar için halktan şimdiden özür dileyen Akyıldız, bu konudaki sorumluğun siyasi iradede olduğunu belirtti. Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:


''Bundan sonraki olayları biz istemedik. Bize meydanları gösteren Sayın Başbakan, bu işin sorumlusudur. Verdiği talimata kamu çalışanları uyacaktır. Karşılaşılabilecek sosyal olayların da sorumlusu Başbakan olacaktır. Şimdi düşünme sırası Sayın Başbakan'da, siyasi iradededir. Biz 8 senedir uzlaşmak için sosyal diyalog için mücadele ettik. Ama henüz Çalışma Bakanı'yla, Maliye Bakanı'yla, birçok bakanla görüşemedik. Niye? İşleri çok yoğunmuş, vakit bulamamışlar. 2 milyon 460 bin memurun temsilcisi, 12 milyon kitlenin temsilcileriyle görüşmeye vakit bulamamışlar. Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Bundan sonrası inşallah hayırlara vesile olur.''Akyıldız, bir soru üzerine, eylemlerine önceki mutabakat metinlerinin gereğinin yapılmadığı iddiasıyla Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunarak başlayacaklarını, bunu da gelecek hafta pazartesi, salı günü yapmayı planladıklarını bildirdi. Akyıldız, ''İlk eylemimiz bugün burada oturma eylemi olacaktı, felaketler engelledi ama Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunma eylemimizi sanıyorum hiç kimse engelleyemeyecektir, eylemlerimiz başlayacaktır. Türkiye Kamu-Sen'i dikkatle takip edin. Çünkü gerçekten çok ciddi ve radikal bir takım eylemlerle kamuoyu, siyasi irade karşı karşıya kalacaktır'' diye konuştu.


Akyıldız, bir başka soruyu yanıtlarken, yürüyüş yaptıklarında, iş bıraktıklarında kamuoyunda ortaya çıkacak tepkileri siyasi iradenin karşılamak zorunda olduğunu dile getirerek, ''Bundan sonra benim sorumluluk taşımamı kimse beklemesin. Biz yeterince sorumlu davrandık. Sorumlu davranma zorunluluğu siyasete aittir'' dedi.


Bircan Akyıldız ve beraberindeki heyet, açıklama boyunca Başbakan Erdoğan'ın sözlerini içeren ''Gidin belediyenin önünde oturun'' başlıklı gazete kupürünün fotokopisini basın mensuplarına gösterdi. Açıklamanın ardından Akyıldız ve beraberindekiler, bu fotokopileri Başbakanlık Merkez Bina merdivenlerine bıraktı.