TOPLU GÖRÜŞMELERİN 4. TURU BAŞLADI
Toplu görüşmelerin 4. turu saat 15.00 'da başladı. Demokratik hakların görüşüleceği 4.tur komisyonda hazırlanan raporun okunması ile başladı.


Görüşme öncesinde açıklama yapan Genel Başkan Bircan Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen üyelerine yapılan baskıların ve sendikal ayrımcılığın had safhaya ulaştığını hazırladıkları belgelerle Kamu İşveren Kurulu Üyelerine sunacaklarını söyledi.


Akyıldız, ''sendikaya üye olmanın, istediği sendikayı özgürce seçmenin, sendika üyeliği ve sendikal faaliyetler nedeniyle ayrımcılığa uğramamanın'', uluslararası sözleşmeler ve yürürlükteki iç mevzuat tarafından güvence altına alındığını vurguladı.

Sendikal ayrımcılığın kapsamına, sendikal faaliyetlerin özgürce yerine getirilmemesinin de girdiğini ifade eden Akyıldız, ''Ülkemizde kamu sendikacılığı alanında sendikal ayrımcılık, sürgün ve baskı uygulamaları halen devam etmektedir'' dedi..


Akyıldız, bu konuyu toplu görüşmelerin ilk turunda gündeme getirdiğinde Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, ''bu konudaki iddiaların somut bilgi ile karşılanması gerektiğini'' söylediğini kaydederek, bu nedenle 49 dosya ve 3 klasörden oluşan belgeleri Yazıcı'ya sunacaklarını bildirdi.


Akyıldız, toplantıda, grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı konusunda hazırlanan komisyon raporunun ele alınacağını da belirterek, yapılacak değerlendirmeler sonucunda umutlu olmak istediklerini söyledi.