TOPLU PAZARLIK SÜRECİNDE 3. TUR SONA ERDİ
Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, toplantıda sendika yetkililerinin hizmet kollarının sorunlarına ilişkin sunum yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda gündeme getirilen önerilerin bir çoğunun mali ve sosyal haklar kapsamına girdiği için gelecek hafta ele alınmaya devam edeceği bilgisini veren Akyıldız, özellikle ek ödemelerle ilgili genelgenin uygulanmasında ortaya çıkan sorunlara çözüm getirilmesini beklediklerini ifade etti.

İstanbul'da yaşamını yitiren itfaiyecilere baş sağlığı dileyen Akyıldız,yaşananların kamu çalışanlarının ne kadar zor şartlarda görev yaptığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.


Hizmet kollarına ilişkin taleplerinin karşılanması konusunda, ''kurum amirlerinin sorumluluktan kaçma eğilimi'' nedeniyle masanın işinin yoğunlaştığını belirten Akyıldız, bunun sorunların aşılmasında da güçlüklere neden olduğunu belirtti. Akyıldız, şunları kaydetti:


''Kurumlarla ilgili taleplerin geçen sene olduğu gibi rafa kaldırılmamasını ve bu taleplerle ilgili değerlendirmelerin yapılmasını istedik. Bu konuda aldığımız söz, önemli bir sözdür. Altını çizerek ifade etmek istiyorum, geçen sene hizmet kollarıyla ilgili taleplerimizin Devlet Personel Başkanlığında değerlendirilmesi ve ne yönde işlem yapıldığının bize bildirilmesini istediğimizde ilginç bir yazıyla karşı karşıya kalmıştık. 'Mutabakat Zaptı'nda bu dosyaların değerlendirileceğine dair bir hüküm bulunmadığından işleme alınmamıştır' gibi bir cevap verdiler. Bunu yadırgadığımızı, bu sene aynı işlemle karşı karşıya kalmak istemediğimizi ifade ettik. Sonuçta Sayın Bakan bir söz verdi. 'Buradayken, Allah can verdiği sürece bu taleplerin iki noktada değerlendirilmesini ısrarla takip edeceğini' ifade etti. Birincisi, 'Devlet Personel Başkanlığında konuya ilişkin talepler bir değerlendirmeye tabi tutulacak ve özünün tespiti noktasında ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilerek, bunlarla ilgili işlemlerin gereğinin yapılması konusu takip edilecek ve sonuçları da gelecek seneye kalmadan inşallah gerçekleştirilecek' demiştir. Ayrıca bu taleplerin bütünü Yüksek İdari Kurula gönderilerek takibi ve gereğinin yapılması, kurulun sorumluluk üstlenmesi konusunda ısrarcı olacağını ve gereğini yapacağını ifade etmiştir. Bu bizi rahatlatmıştır. Bun rağmen, biz siyasi iradenin verdiği bir çok sözü hatırlıyoruz, bu sözlerin suya yazılan yazı şeklinde kalmamasını ve uygulamaya konulmasını özellikle istirham ediyoruz.''


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ayrıca yarınki toplantıya ''sendikal faaliyetlerde Türkiye Kamu-Sen'e yönelik ayrımcılık yapıldığını'' gösteren belgeleri içeren bir klasörle geleceğini bildirdi.


Toplu görüşmelerin yarın gerçekleşecek 4. turunda toplu sözleşme ve grev hakkının verilmesi masaya yatırılacak.