TOPLU GÖRÜŞMELERİN 2. TURU SONA ERDİ, GÖZLER BUGÜN YAPILAN 3. TURDA
Toplantı öncesinde basına açıklamada bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, geçen yıl mutabakat metninde yer alan konuların hayata geçirilmemesinden duydukları rahatsızlığı ifade ederek, ''hükümetin üzerine düşenleri yerine getirmediğini, gereken yasal çalışmaları yapmadığını'' söyledi.

Bu konuda siyasi iradenin yasal sorumluluk altında olduğunu dile getiren Akyıldız, kurumlar arasındaki iletişimsizlik gibi nedenlerin kendilerini tatmin etmediğini, siyasi iradeden bu konuda ciddi bir kararlılık beklediklerini belirtti. Akyıldız, hükümetin mutabakat metnine ilişkin hukuki sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti. Kamudaki farklı istihdam biçimlerinin ciddi hak kayıpları yarattığını belirten Akyıldız, ''Tazminat hakkı doğmasın diye insanlar 10 ay çalıştırılıyor, bu hukuksuzluğu devlet yaparsa, başkaları ne yapmaz'' diye konuştu. Bu konuda oluşturulan komisyonun hazırladığı raporu yeterli bulmadıklarını vurgulayan Akyıldız, raporda sadece taleplerin yer aldığını, bunların nasıl karşılanacağı konusunda atılacak adımlara yer verilmediğini söyledi.

Bircan Akyıldız, ''Bugün, net, hukuki altyapısı sağlam bir kararlılık ortaya konulmalıdır. Bu masanın ciddiyetini korumak öncelikle siyasi iradenin görevidir'' dedi.

Toplantı sonrasında ise, bir arpa boyu yol kat edilmediğine dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, yarınki görüşmelerde iş kollarının sorunlarının ele alınacağını kaydetti.