TÜRK EĞİTİM-SEN TERCİH DANIŞMA BÜROSU KURDU
Bu nedenle sendikamız, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde Tercih Danışma Bürosu kurarak, adaylara hizmet vermektedir. Sendikamızın kurduğu Tercih Danışma Bürosunda alanında uzman rehber öğretmenimiz görev yapmaktadır.


Adaylar Türk Eğitim-Sen’in Tercih Danışma Bürosundan, 23-24 Temmuz günlerinde, 10:00-12:00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK şunları söyledi: “ÖSS’de tercih yapma hakkını kazanan adayların tercihlerini, ilgisine,  yeteneğine, başarılı olabileceği alana göre yapabilmesi önemlidir. Çünkü tercihlerde yapılacak en küçük bir hata, öğrencinin bir yılına mal olacaktır. Doğru yapılan tercihler, adayların doğru meslek seçimine katkıda bulunur, onları başarıya ulaştırır. Bu nedenle adaylar tercihlerini deneyimli öğretmenler eşliğinde yapmalıdır. Ücretsiz rehberlik hizmeti veren büromuzdan, herkes yararlanabilecektir. Bu bürodan özellikle maddi durumu iyi olmadığı için dershaneye gidemeyen, tercihlerini yapabilmesi için uzmana ihtiyacı olan adayların da yararlanacak olması biz eğitimciler açısından sevindiricidir.

Katsayı tartışmalarına da değinen KONCUK; katsayının kaldırılmasına ideolojik değil, pedagojik yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Bu konu siyasi malzeme olduğu sürece birtakım siyasi partiler bundan nemalanacaktır” dedi. Türkiye’de genç işsizlerin yüzde 26 oranında olduğunu, 500 bin üniversite mezunu işsiz bulunduğunu, 250 bin öğretmen adayının atanmayı beklediğini söyleyen KONCUK, katsayıların kaldırılmasından ziyade ülke olarak bu sorunları tartışmamız gerektiğini ifade etti.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.