BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI YAPILDI. (SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI)
İsitklal Marşı,Saygı Duruşu ve Genel Başkan İsmail Koncuk’un açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, şube başkanları da gündeme dair görüş ve önerilerini katılımcılara sundular.

Genel Başkan Koncuk 2008-2009 öğretim yılında yürütülen çalışmaları değerlendirdiği konuşmasında, Türk Eğitim-Sen teşkilatının geçen bir yılda bütün kademeleriyle büyük bir gayret ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Siyasi iktidarın temsilcilerinin baskıları; siyasetin taşeronluğunu yapan ve sözde çalışanları temsil ettiğini iddia edenlerin ahlak dışı yöntemleri ve tüm ayak oyunlarına rağmen, bir yıl içerisinde 24 bine yakın yeni üye kaydetmiş bulunuyoruz. Bu netice, teşkilatlarımızın önemli bir başarısıdır. İstifa, emekli ve kurum değiştirenler düşüldüğünde yaklaşık 10 bin net artışla son dört yılın en fazla üye artışını da bu sene gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu da göstermektedir ki; ilkeli, kararlı, mücadeleci ve adam gibi sendikacılığın adresi olan Türk Eğitim-Sen, eğitim çalışanlarının gerçek temsilcisidir. Sendika olarak her durum ve şartta eğitim çalışanlarının haklarının savunulması anlamında mücadeleden geri durmadık. Çalışanların aleyhine olan her gelişmede en sert tepkileri ortaya koymadan çekinmedik. Eğitim yöneticilerinin yanlış uygulamaları karşısında tüm imkanları kullanarak kamuoyu oluşturduk, bir çok konuda idarenin geri adım atmasını sağladık. Şunu çok rahatlıkla iddia edebilirim ki, Hüseyin Çelik’in bakanlıktan azledilmesinin önemli sebeplerinden birisi de Türk Eğitim-Sen’in oluşturduğu etkin kamuoyu baskısıdır. Birilerinin sanal ve sahte büyümeleri kimsenin şevkini kırmamalıdır. Mevsimler geçicidir. Fakat artık tüm kamuoyu biliyor ki, Türk Eğitim-Sen mevsimlik sendikalardan değildir; bugüne kadar her koşulda varolan sendikamız bundan sonra da büyüyerek yoluna devam edecektir. Türk Eğitim-Sen’in onurlu mücadelesinin sahipleri siz değerli şube başkanlarımız başta olmak üzere teşkilatımıza emek veren tüm dava arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu. Genel Başkan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaptığı görüşme hususunda da şube başkanlarını bilgilendirerek, önümüzdeki süreçte sayın Bakandan Hüseyin Çelik’in yaptığı tahribatı onarmasını beklediklerini söyleyerek, “MEB’in yapacağı olumlu uygulamaların arkasında duracak ve destek vereceğiz. Maksadımız her zaman üzüm yemek olmuştur. Bundan sonrada önceliğimiz ülkemiz ve eğitim çalışanlarının hakkı olacaktır. Fakat aynı zamanda eğitim çalışanlarının yararına olmayan icraatların karşısında da her türlü demokratik ve hukuki vasıtaları kullanarak tepkimizi ortaya koyacağız” dedi.

Genel Başkanın konuşmasından sonra söz alan şube başkanlarının sırayla kürsüye gelerek görüş ve değerlendirmelerini sunmalarının ardından toplantı tamamlandı.

Sonuç Bildirgesi İçin Tıklayınız