AKYILDIZ KAMU ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAŞBAKAN'A İLETTİ
Toplantı sonrasında basının karşısına geçen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız yaptıkları görüşmede, 4688 sayılı kanunun anlamlı bir hale getirilmesinin bir ihtiyaç olduğunu belirtti ve bu hakkın alınmasının kamu çalışanlarının sendikacılığı açısından hakların geliştirilmesi noktasındaki önemine değindiğini aktardı. Akyıldız, demokratik açılım konusunda ciddi bir mesafe alınması gerektiğini söyleyerek,  Başbakan’dan bu konuda ciddi bir çalışma yapılması için ilgili bakanlıklarda çalışmaların başlatılması için destek istediklerini belirtti.  

Başbakan Erdoğan ile yaklaşık 5 yıldır talep ettikleri bir görüşmeyi gerçekleştirdiklerini dile getiren Akyıldız, kamu çalışanlarının ihtiyaç ve beklentileri noktasında Erdoğan'a aktarmak istedikleri hemen hemen her konuyu ifade ettiklerini bildirdi.

Kamu çalışanlarının ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli hareket noktasının mali konularla ilgili değerlendirmeler olduğunu vurgulayan Akyıldız, kamuoyuna yansıyan enflasyon farkı hesaplamalarıyla ilgili farklı beyanların kafaları karıştırdığını, enflasyon farkı dahil yüzde 3,96'lık Temmuz ayı maaş artışının beklentileri karşılamadığını kaydetti. Akyıldız, bu konunun toplu görüşme sürecinde dikkatle değerlendirilerek artışlara beklentilere cevap verecek şekilde farklı bir noktadan yaklaşılması gerektiğini ifade etti.

Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun eksiklikleri, yanlışlıkları ve çelişkileri üzerinde durduklarını anlatan Akyıldız, Erdoğan'a bu kanunun anlamlı bir hale getirilmesi gereğinin ihtiyaç haline geldiğini belirttiklerini söyledi.

Akyıldız, ücret adaletinin sağlanması konusunda ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini, bunun için de bakanlıklar düzeyinde çalışmaların başlatılması için Erdoğan'ın desteğini istediklerini belirtti. Akyıldız, şöyle konuştu:

''Kamu çalışanlarına mali konularda iyileştirmenin yapılması için çalışma yapılması gerektiği Sayın Başbakan tarafından ifade edilmiştir. Biz de bu noktada beklentilerimizin karşılanması ve toplu görüşmenin olumlu bir noktaya taşınması için hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. En önemli konu grev ve toplu sözleşme hakkının kullanılması noktasındadır. Batı'daki sendikacılık kriterlerinin olgunlaşması için 'herkes üzerine düşen sorumluluğu taşımalıdır' anlayışını paylaştığımızı ifade edebilirim.''

Akyıldız, basın mensuplarının soruları üzerine, geçen yılki toplu görüşmelerde mali konularla ilgili Bakan Mehmet Ali Şahin'in 3 yıllık bir açılım sunduğunu anımsatarak, bu konuyla ilgili bir çalışma yapılması umudunu taşıdıklarını dile getirdi.

Bakanlıklar düzeyinde mali konularla ilgili bir çalışma yapıldığını bildiklerini ifade eden Akyıldız, bu çalışma olgunlaştığında kamuoyuyla paylaşılacağını sandığını söyledi. Bircan Akyıldız, bu çalışmanın kamu çalışanlarının mali haklarla ilgili beklentilerine cevap vereceği umudunu taşımak istediklerini, çünkü kamu çalışanları arasında ciddi bir gelir adaletsizliği bulunduğunu kaydetti.

Akyıldız, ayrıca yaptığı açıklamada, İstanbul'daki terörist saldırıda yaşamını yitiren polis memurlarına Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi. Türkiye Kamu-Sen olarak terörü her defasında lanetlediklerini vurgulayan Akyıldız, ''Ama lanetlemenin yeterli olmadığını düşünüyorum. Bütün ilgililerin, yetkililerin ve sivil toplum kuruluşlarının terörle mücadele konusunda çok ciddi bir kararlılık göstermesi ve bu kararlılık noktasında sürekli bir uygulamanın sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor'' dedi.

Kaynak: Kamu-Sen