KAMU-SEN BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR
Açılışta Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Ayıldız,Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel,Türk Kültür-Sanat Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz, Türk Yerel-Hizmet Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu ile MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MHP Adana İl Başkanı Ahmet Erdoğan, Adana Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat ile çok sayıda sendika, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve kamu çalışanı katıldı.

Tekbir ve dualar eşliğinde yapılan açılışın ardından bölge istişare toplantısına geçildi. Kamu çalışanlarının aklına gelen tüm soruları sorabilmeleri ve sorularına cevap bulabilmeleri için İsmail Koncuk, Önder Kahveci , Fahrettin Yokuş’tan oluşan bir heyet oluşturularak gelen soruların tasnifi ve ilgili Başkana iletilmesi sağlandı.

2008 yılı toplu görüşme stratejilerinin temelini oluşturan istişare toplantısında sendikal konularda bilgilendirmenin yanında güncel konularda da istişarelerde bulunuldu.

Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi Kamil Köse’nin açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Türkiye Kamu-sen genel Başkanı Bircan Akıldız, hükümetin tutturamadığı enflasyon hesabından dolayı kamu çalışanlarının mağdur edildiğini belirtti.

%4 zam yapan hedefiyle yola çıkan hükümetin gelinen noktada Maliye Bakanının kendi ağzından ‘Kimse %10’un altında enflasyon beklemesin’ açıklamasıyla hedeflerinin tutturulamaz olduğunu kendilerinin açıklamak zorunda kaldıklarını ifade eden Akıldız , bunun adının ‘Siyaset aymazlığı’ olduğunu belirtti. Enflasyon farkından dolayı kamu çalışanlarının kaybının derhal telafi edilmesi gerektiğini söyleyen Akyıldız, bu talebin karşılanmaması durumunda siyasi iradenin bu vebali de taşımak zorunda olduklarını belirtti.

KEY hesapları konusuna da değinen Genel Başkan Bircan Akyıldız, sadece enflasyon değerlemesiyle yaklaşık üç bin YTL olması gerekirken 400 YTL gibi komik rakamların telafuz edildiğini bu rakamları da kabul etmeyeceklerini belirtti. Kamu çalışanlarının kandırılmaya tahammüllerinin kalmadığını söyleyen Akyıldız ‘siyasi irade Türkiye Kamu-Sen’in taleplerindeki ciddiyeti anlamazsa toplu görüşme süreci siyasi irade için ciddi bunalım süreci olacaktır dedi.

Sendika Genel Başkanları kamu çalışanlarının sordukları sorular doğrultusunda konuşmalar yaparak hem sendikal çalışmalara değindiler hem de kamu çalışanlarının istek ve temennilerini aldılar.


KAYSERİ

Kayseri Bölge İstişare Toplantısı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Konferans salonunda yapıldı. İllerden gelen şube başkanlarının ve Türkiye Kamu-Sen yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısında kamu çalışanları bilgilendirildi , soru ve sorunları görüşüldü.

Türkiye Kamu-Sen Kayseri İl Temsilcisi Ali Benli’nin açılış konuşmasıyla başlayan istişare toplantısında kamu çalışanları sorunlarını oluşturulan Başkanlık Divanına ilettiler. Başkanlar sorulan sorulara sırayla cevap verdiler.

İstişare toplantısında konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ''Sosyal güvenlikle ilgili yeni kanun Anayasaya aykırıdır'' dedi.

Sosyal güvenlikle ilgili yeni kanunla, mevcut çalışanların farklı kanunlara tabi olacağını ve personel arasında eşitsizlik yaratacağını belirten Akyıldız, ''Bu durum Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır'' diye konuştu.

Kanunun çıkarılmasının da dahil olduğu bazı gelişmelerin, kendiliğinden oluşmadığını savunan Bircan Akyıldız, ''Bunun arkasında olan, sosyal güvenlikle ilgili kanun çıkmasını dayatan IMF'dir'' dedi.

Türkiye'ye dışarıdan müdahalelerin başka konularda da sürdüğünü söyleyen Akyıldız, şöyle devam etti:

''Anayasa'nın 301'inci maddesini değiştirenler, bunun Türk Milleti üzerinde yarattığı olumsuzluğun, motivasyon bozukluğunun faturasını ödemek zorundadır. Türk Milleti, kendisine, kimliğine ve benliğine, bunun ifadesi olan Türklük kavramına hakareti asla içine sindiremeyecektir. Bu nedenle siyasi iradenin, sivil toplum adına, vatandaşlar ve kamu çalışanları adına, kimliğimizi ve benliğimizi hiçe sayan bu kanunun bir an önce düzeltilmesi konusunda harekete geçmesini bekliyoruz. Çünkü kendini inkar eden insanlar konumunda görünmeye tahammülümüz yok.''