CUMHURBAŞKANI KANUNU TBMM'YE İADE ETMELİDİR
Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, görüşmede, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile ilgili endişelerini, kamu çalışanları açısından değerlendirmelerini Gül'e ilettiklerini belirtti.

Kamu çalışanlarının görev ve çalışma esaslarının farklılığına dikkat çektiklerini anlatan Akyıldız, norm ve standart birliği altında çalışanların bütünleştirilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül'e, kamu çalışanlarının 5510 sayılı yasa kapsamında olmaması gerektiğini ifade ettiklerini belirten Akyıldız, yasanın yürürlüğe girmesi halinde yeni ve eski memurlar arasında ayrım olacağını, iş barışını bozabilecek gelişmeler yaşanabileceğini ilettiklerini söyledi.

Akyıldız, Anayasa Mahkemesi'nin 2006 yılının Aralık ayında verdiği sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununu iptal gerekçeleri doğrultusunda yasanın TBMM'ye iadesini Cumhurbaşkanı Gül'den istediklerini bildirdi.

Bircan Akyıldız, Cumhurbaşkanı Gül'ün de yasayı inceleme süresinde acele etmeyeceğini, inceleme sonunda Anayasa'ya aykırılık noktasında tek bir kanaat oluşması halinde yasayı iade etmekte tereddüt etmeyeceğini kendilerine aktardığını kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Akyıldız, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun hükümetle yürütülen görüşmelerde kazanım sağlandığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, ''genel olarak önemli kazanımlar sağlanmakla birlikte önemli sıkıntılar da bulunduğunu'' söyledi.

Emekli maaşlarına yansıtılacak refah payı oranının yüzde 30 değil yüzde 100 olması için ısrarcı olunması gerektiğini dile getiren Akyıldız, farklılıkları ortaya koyarak sonuç almanın mümkün olmadığını Emek Platformu'nda yer alanların bir tercihle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapılan görüşmeye Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Mali Sekreteri Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genel Eğitim Sekreteri Hazım Zeki Sergi, Türkiye Kamu-Sen Genel Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Demirci, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri İsmail Karadavut, Türkiye Kamu-Sen Genel Basın Sekreteri Hasan Hüseyin Yılmaz, Türkiye Kamu-Sen Genel Sosyal İşler Sekreteri İlhan Koyuncu  katıldı.