MEB’DE GÖREV MAHALLİ DIŞINDA GÖREVLENDİRME FURYASI

               Türk Eğitim Sen olarak 22/10/2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığından ülke çapında kadrosunun bulunduğu görev mahalli dışında görevlendirilen il, ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı ve Şube Müdürlerinin isim liste istenilmiştir. Ancak; bakanlıkça bu liste gönderilmek istenilmemiş ve talebimiz reddedilmiştir. Red işlemi ile Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna itiraz edilmiş ve itirazımız neticesinde Milli Eğitim Bakanlığınca istenilen bilgilerin Türk Eğitim Sen’e verilmesine karar verilmiştir.

            Başbakanlığın 2011/61 sayılı kararı neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 04/02/2011 tarih 8044 sayılı yazı ile yurt genelinde kadrosunun bulunduğu görev mahalli dışında yapılan 245 kişinin isimlerinin yer aldığı liste sendikamız genel merkezine gönderilmiştir.

 

            245 kişi kadrosunun bulunduğu görev mahalli dışında farklı yerlerde görevlendirme sureti ile çalışmaktadır. Bu şekilde görevlendirmelerin çok istisna hallerde uygulanan bir yetki olmasına rağmen MEB, bunu bir keyfilik ruhsatı gibi kullanmaktadır. Bu görevlendirmelerin arasında çok sayıda çapraz yapılan görevlendirmeler vardır. Yani A ilindeki şube müdürü ve müdür yardımcısı B ilinde görevlendirilirken B ilindeki A ilinde veya C ilinde görevlendirilmektedir.   Hiçbir zorunluluk olmadan tamamen keyfi olarak uygulanan bu sistem bazılarını cezalandırmayı amaçlarken bazılarını ödüllendirme amacı taşımaktadır. Geçici görevlendirmelerin usul ve esaslarının kanunla düzenlenmemesi sanıldığının aksine idareye sınırsız bir takdir yetkisi vermemektedir. Sadece bir takım kişilere yakınlığı sebebi ile bakanlıkça bu kişilere nerede çalışmak isterlerse orada görevlendirme yapılması, özür grubu sebebi ile özrünün bulunduğu yere atanmak için bekleyen binlerce kişiye ve farklı ilçelerde görev yapan eşlerin bir arada bulunabilmek için görevlendirme talepleri reddedilen kişilere yapılmış büyük bir haksızlıktır. 

  

Milli Eğitim Bakanlığı ihtiyaç olmadığı halde yüzlerce kişiyi geçici görevlendirme sureti ile çalıştırmakta, yüzlerce kişi görev mahalleri dışında başka yerlerde görevlendirilmekte, onlarca kişi sınavsız şube müdürü olarak atanmakta ve 76. madde kapsamında yapılan bu atamalar hız kesmeden devam etmektedir. Hukuka ve meşruiyete uymayan bu görevlendirmeleri yapan MEB’in kural tanımayan bu iş ve işlemleri karşısında dik duruşumuzla mücadelemize devam edeceğimiz tüm kamuoyunca bilinmelidir.  

 

Görev Mahalli Dışında Görevlendirilen İl ve İlçe Milli Eğitim Yöneticileri Listesi İçin Tıklayınız