ATAMALAR ERTELENDİ

            Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk, Cnn Türk, Ntv, Skytürk ve Tv 8’de haber bültenlerine katılarak, KPSS ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

            YÖK'ün harekete geçmediğini söyleyen Koncuk, Başkan Yusuf Ziya Özcan'ı eleştirerek "Elimizdeki e-mail adresini bile istemedi. Bizi yalan söylemekle suçlayan Özcan'ı kınıyorum" dedi. Koncuk şöyle konuştu: “3 gündür elimizdeki e-mail adresini bizden istemeyen Yusuf Ziya Özcan bizi yalancılıkla suçluyor. Ben Özcan’ı kınıyorum. Özcan’ın bir YÖK Başkanına yakışmayan üslupla düşünmeden konuşma alışkanlığı var. Ben kendisine şunu tavsiye ediyorum: Üç kere düşün bir kere konuş. Türk Eğitim-Sen’in kamuoyuna açıkladığı 116 sonunun ÖSYM’nin hazırladığı ham sorular olduğunu ÖSYM doğruladı. Özcan, bu 116 ham soru Türk Eğitim-Sen’in eline nasıl geçti diye düşünmeli. 116 sorunun ham sorular olduğunu kabul ediyorsunuz, öte yandan Türk Eğitim-Sen ile hiç görüşmeden bizim yanlış bilgi verdiğimizi iddia ediyorsunuz. 116 soru bu e-mail adresinde var mı? Hotmail sağlayıcıları tarafından incelettirildiğinde egitim.son adlı belge bu adreste bulunuyor mu? Tüm bu basit bir teknik çalışmayı yapmayacaksınız ama sendikamızın iddialarını yalanlayacaksınız. Bu iddialar yalan olsa Türk Eğitim-Sen gibi bir kuruluş hangi cesaretle bunu açıklayacak? Açıklamayı yaptığımız gün Devlet Denetleme Kurulu bu soruları ve e-mail adresini bizden istedi, onlara verdik. DDK hızlı hareket etti ama YÖK bu bilgileri isteme gereği duymadan bizim açıklamalarımızı yalanladı. Bu son derece üzücü ve gayri ciddi bir tavırdır. Ben YÖK başkanlığı makamında oturan bir kişiye bu gayri ciddi açıklamayı yapmayı yakıştıramadım” diye konuştu.

 

Öğretmen atamalarının yarın yapılacağını söyleyen Koncuk, “Bazı KPSS’den hakkıyla yüksek puan alanlar biz bu iddiaları gündeme getirdikçe kızıyorlar. Bazı insanlar hırsızlığı yapanlara değil, hırsızlığı ortaya çıkaranlara kızma noktasındalar. Onların içinde bulunduğu psikolojik durumu anlayabiliyorum. Ancak yüksek puanlı kopya çekenlerde atanacak. Bu yüksek puanlı kişiler daha gelişmiş il ve ilçe merkezlerine tayin olacak. Yüksek puan alanların hakkı bu şekilde yenmiş olacak. 3 bin kişinin ataması iptal edilirse, hakkıyla yüksek puan almış kişiler boşalan yerlere atanamadığı için düşük puan alanlar atanma hakkı bulacak. Yüksek puan almış olanlar mağdur olacak. YÖK Başkanı Özcan 3 bin 227 kişinin zan altına olduğunu söyledi. Bu araştırma bir hafta içinde sonuçlanır. Ben MEB’in yerinde olsam bir haftada olsa bu sınavları ertelerim. Aksi takdirde yüksek puan almış kişiler mağdur olacak. Biz KPSS’nin iptali için dava açmadık. Ama dava açanlar var. Bu kopya iddiaları kesinleşirse, yargının KPSS’yi iptal etmesi kuvvetle muhtemel. MEB 30 bin atamayı yaptığında, yargı KPSS’yi iptal ederse, 30 bin kişinin ataması geri çekilmek durumunda olacak. 30 bin kişi mağdur olacak. Acele işe şeytan karışır. MEB acele etmesin, 1 hafta 10 gün beklesinler” dedi.

 

 

Cnntürk - Bugün

 

Skytürk - Sıcak Gündem

 

Ntv - Haberler

 

Tv 8 - Gün Ortası