GENEL BAŞKAN’IN, GENEL MÜDÜR YALÇIN’DAN İLLER ARASI TAYİN İSTEĞİ

GENEL BAŞKAN’IN, GENEL MÜDÜR YALÇIN’DAN İLLER ARASI TAYİN İSTEĞİ

Eğitim çalışanlarının çok yakından takip ettiği üzere, yönetmelikte olmamasına rağmen, il içi sıralara ikinci müracaat hakkı verilmiş, ancak aynı hak iller arası tayin isteyenlere verilmemiştir.

 

Yaşanan bu durum, illere arası tayin isteği içinde olan bir çok öğretmenin tepkisine sebep olmaktadır. Türk Eğitim Sen yaşanan problemi MEB’e yazılı olarak bildirmiş, ancak değişen bir şey olmamıştır.

 

Gelişen tepkiler üzerine her hangi bir girişim içerisinde olmayan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile Genel Başkanımız İsmail KONCUK bir görüşme yaptı. Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN’ı arayan Genel Başkan Koncuk, “İl içi sıralar için ikinci kez başvuru hakkı verilmesinin, iller arası tayin isteyen öğretmenleri haklı olarak bir beklenti içine soktuğunu belirtti. Koncuk, MEB’in 25 bin iller arası kontenjan ilan ettiğini ancak bu kontenjanların 4 binine atama yapılamadığını ifade ederek, artan bu kontenjanların birkaç bin daha artırılarak iller arası tayin isteyenlere bir hak daha verilmesinin yerinde olacağını ifade etti. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin uygulamasının birinci yılında iller arası tayin isteğinin ikinci kez verilmesinin MEB’e ciddi bir prestij sağlayacağını, söyledi. Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN ise, zorunlu hizmet bölgelerinde ciddi bir öğretmen açığı oluştuğunu, ikinci bir tayin hakkı verilmesi halinde bu açığın artacağını söyledi. Bu sözler üzerine Genel Başkan KONCUK, Ağustos ayında 30 bin öğretmen alınacağını, bu atamaların bu bölgelere yapılarak açığın giderilebileceğini hatırlatarak, MEB’in ve Personel Genel Müdürlüğünün bu talebi ciddi olarak değerlendirmesi gerektiğini ifade etti. Personel Genel Müdürü YALÇIN, iller arası tayin talebini değerlendireceklerini söyledi.

 

Türk Eğitim Sen olarak, zorunlu hizmet bölgelerinde, yönetmelik sebebiyle mağdur edilmiş ve bir beklenti içerisine girmiş olan öğretmenlerimize ikinci bir iller arası tayin hakkının verilmesini önemsiyor, ve Sayın Yalçın’dan yapacakları değerlendirmede, öğretmenler lehine bir tavır ortaya koymasını bekliyor ve istiyoruz.

 

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ