MEB, 2010 YILI SONA ERMEDEN 100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPMALI

             Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan “Habercinin Saati” programına katılarak, 2009-2010 eğitim-öğretim yılını ve eğitimde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’de öğretmen açığının ve atama bekleyen öğretmen sayısının fazla olmasına karşın, öğretmen atamalarının yeterli düzeyde yapılmadığını söyleyerek, “327 bin öğretmen adayı çaresiz, umutsuz bırakılmıştır. Öğretmen adayları büyük zorluklar içinde yaşamaktadır, üç dilim kuru ekmeğe muhtaç edilmektedir. Devletin insanların muhtaçlığından yararlanmaması gerekir. Sosyal devlet bunu gerektirir. Aynı işi yapan insanlara farklı muamele yapan devlet, sosyal devlet değil, ayrımcı devlet olur” dedi.

 

Sözleşmeli öğretmenlerin 357 gün geçmesine karşın hala kadroya geçirilmediğini de söyleyen Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in talebinin şu anda sayıları 70 bin’i bulan sözleşmeli öğretmenlerin tamamının süre ve bölge ayrımı yapılmaksızın kadroya geçirilmesi ve öğretmen atamalarının atama bekleyen öğretmenler arasından yapılması olduğunu bildirdi.

 

Koncuk, “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi için hazırlanan yasal düzenlemenin Başbakanlık’ta olduğunu söyledi. Biz bu bu sürecin hızlandırmasını istiyoruz. 1 yıl geçmesine karşın, verdiği sözü yerine getirmeyen Bakan Çubukçu, sözüne güvenilmez Bakan olarak görülmektedir. Bu söz unutulmuyor. Sözleşmelileri kadroya geçirilmesine ilişkin söz yerine getirilinceye kadar bunu her platformda hatırlatacağız. Bu sözü hükümet ve Başbakan sahiplenmelidir.”

 

Koncuk, Ağustos ayında yapacak 30 bin öğretmen atamasının yeterli olmayacağını da söyleyerek, Bakanlığın öğretmen açığını kapatmak için 2010 yılı sona ermeden 100 bin öğretmen ataması yapmasını istedi. Koncuk, Türk ekonomisinin 100 bin öğretmen ataması yapacak güce sahip olduğunu belirtti.

 

Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine de değinen Koncuk, bu yönetmelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir puan daha kaybettiğini söyledi. Koncuk şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sırça köşkünde oturuyor, sorunlara göz yumuyor, sorunları ortadan kaldırmak için gayret sarfetmiyor. Çubukçu eğitimin sorunlarından habersiz. Ne yazık ki Bakan Çubukçu, Bakanlığa geldiği günden beri bir kazanım ortaya koyamadı. Bu nedenle Sayın Bakan maalesef o makamı hakkıyla dolduramıyor.”

 

 

Genel Başkan İsmail KONCUK'un Açıklamasını İzlemek İçin Tıklayınız.