MEB GERİ ADIM ATTI, HAZİRANDA 10 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI VAR

Milli Eğitim Bakanlığı 2010 yaz dönemi öğretmen atamalarına ilişkin bir basın açıklaması yaparak, Haziran ayında 10 bin öğretmen alınacağını açıklamıştır.

 

Bilindiği gibi, Türk Eğitim-Sen, Şubat’ta öğretmen ataması yapılması konusunda ciddi bir tavır ortaya koymuştur. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazarak, Şubat’ta öğretmen atamasının yapılmasının gerekliliğine dikkat çeken Genel Başkan İsmail KONCUK, son olarak Kanal B’de yaptığı konuşmada ataması yapılmayan öğretmenlerin büyük hüsran yaşadığını ve recm edildiğini söylemiştir.

 

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu da Şubat ayında öğretmen ataması yapılması konusunda büyük gayret sarfetmiştir. Şubat’ta 10 bin öğretmen alımı konusunda kamuoyunda baskılar artınca, Milli Eğitim Bakanlığı geri adım atmak zorunda kalmıştır. Bakanlık, Haziran ayındaki atamalarda KPSS sınavına giren öğretmen adaylarının herhangi bir hak kaybı olmayacağını, aldıkları puanların Haziran ayındaki atamalarda da geçerli olacağını açıklamıştır. Bu gelişmeyi önemsiyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 Yaz Dönemi Öğretmen Atamalarına İlişkin Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

2010 yılı öğretmen atamalarıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Bakanlığımız, eğitim öğretim yılının kendi takvimine uygun, sağlıklı bir şekilde işletilmesi adına bu yıl itibariyle yeni bir uygulamaya geçeceğini ve öğretmen atama/görevlendirmelerinin 2010 yılı yaz döneminde gerçekleştirileceğini daha önce duyurmuştu.
 
Bu çerçevede 2008-2009 yıllarında KPSS sınavına giren ancak herhangi bir eğitim kurumuna yerleşemeyen öğretmen adaylarımızın durumu göz önüne alınarak,  2010 yılındaki 10.000 öğretmen atamasının ilkinin Haziran ayı içerisinde yapılması Sayın Bakanımızın Maliye Bakanımız ile yaptığı görüşmeler sonucunda netleşmiştir.  Böylece 2008-2009 yıllarında KPSS sınavına giren öğretmen adaylarımızın Şubat ayında gerçekleştirilmeyecek atamadan ötürü her hangi bir hak kaybı olmayacak, aldıkları puanlar Haziran ayındaki atama için de geçerli olacaktır.   
 
Buna ek olarak, geriye kalan kontenjanlar için ikinci öğretmen atamalarımız Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu Ağustos atamasında öğretmen adaylarımız 2009 KPSS sonuçları ile ÖSYM tarafından Temmuz ayında yapılacak 2010 KPSS sonuçlarına göre başvuruda bulunabileceklerdir.  
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                                                                                                     Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği