SÖZLEŞMELİLERE KADRO VERİLMESİNDE KİMLER ENGEL?

4 B li öğretmenlerin kadrolu olmasını istemeyenler mi var? Bu soru bugünlerde pek çok sözleşmeli öğretmenin aklına takılmaktadır. Öyle ya, Milli Eğitim Bakanı ilan etmiş, Maliye Bakanlığı çalışmalara devam ediyor demiş, ancak bugüne kadar bir arpa boyu yol kat edilememiş. 

Tam burada, acaba birileri sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu yapılmasından bir rahatsızlık mı duyuyor diye, düşünmeye başladık. Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu yapılması halinde, bu gelişme diğer bakanlıklar bünyesinde bulunan sözleşmeli personelin de, kadrolu olarak atanmasını sağlayacaktır. Tabiî ki, kadrolu olan öğretmen ve personeli korkutmak, ürkütmek, sözleşmelileri ürkütmek ve kandırmak kadar kolay değildir. 

Tabiî ki, korkutamadığınız, sözleşmeni fesh ettiririz diyemediğiniz sözleşmeli öğretmen ve personeli korkutarak her hangi bir sendikaya üye yapmanız da kolay olmayacak ve artık, kadrolu olmuş sözleşmeliler, elde ettikleri yeni güven duygusu ile adam gibi sendikal yapılar arayacaktır. 

Bu durumda aklımıza bunlar gelmektedir. Acaba, üye yapmak için her zaman kolaycılığa kaçmış, adı sendika olan birileri sözleşmeli öğretmenlik ve sözleşmeli personel uygulamasının devamını mı istemektedir. Bir yandan, sözleşmelilere kadro verilsin diye açıklamalar yaparken, diğer yandan da, aman sözleşmelileri kadroya almayın, bunlar bizim can simidimiz diye, bir strateji mi izlenmektedir? 

Adına sendika diyen bu yapıların, kadro konusunda çok da seslerinin çıktığını görmedik, duymadık, bir iki göstermelik açıklama ve teklif dışında. Ancak, sözleşmeli öğretmenlerin bizzat Milli Eğitim Bakanı tarafından, kadrolu yapılacağı açıklanmasına rağmen, görünmez bazı eller, bu sözün gerçekleşmesini engellemeye çalışmaktadır. 

Türk Eğitim Sen, bu işin peşini bırakmayacak ve sonuç alınana kadar mücadele edecektir. Kimlerin sorumlu olduğu da er geç ortaya çıkacaktır. Bu işte dahli olanları kamuoyuna açıklayacak ve memur düşmanı ilan edeceğiz. 

Sizce, kimler bu işin önünde engel? Bir tahmininiz var mı? 

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ