ŞEHİT KELİMESİ OKUL İSİMLERİNDEN ÇIKARILIYOR MU?

Bazı okul isimlerinin başında bulunan “şehit” kelimesinin çıkarılması için MEB’in talimat verdiği haberleri basın yayın organlarında yer almıştır. Bu haberlerle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aşağıdaki basın açıklaması yapılmıştır.  

Okul Tabelalarından Şehit İsimleri Siliniyor Haberine İlişkin Basın Açıklaması

 

 

BASIN AÇIKLAMASI 

10.01.2010 tarihinde Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan ve çeşitli TV kanallarına da konu olan “Okul isimlerinden şehit, prof. kalkıyor” başlığıyla kamuoyuna duyurulan haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Söz konusu haberde; “Antalya’da geçen ay yapılan İl Milli Eğitim Müdürleri Değerlendirme Toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı karara göre okul adlarında şehit, prof, albay gibi unvanlar”ın olmayacağı belirtilmektedir.

Haberdeki iddiaların aksine Sayın Bakanımız Nimet Çubukçu’nun başkanlığında 25 Aralık 2009 tarihinde Antalya’da yapılan değerlendirme toplantısında ne bu konu gündeme gelmiştir ne de bu yönde bir karar alınmıştır. Bunun yanısıra mevcut okulların isimlerinin değiştirilmesi yönünde Sayın Bakanımızın herhangi bir talimatı da olmamıştır.

Eğitimcilerini; kendi öğretmenlerini şehit veren bir Bakanlığın, şehitlik gibi yüce bir mertebeyi ve bu makamın sahiplerinin adlarını sonsuza kadar yaşatacak okullarımızdan çıkarmak gibi bir gayesi asla olmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

Söz konusu haberler ve basın açıklaması sonrasında Orta Öğretim Genel Müdürü Emin GÜRKAN’ı ve MEB Müsteşarı Muammer Yaşar ÖZGÜL’ü arayan Genel Başkan İsmail KONCUK, MEB’in bu konuyla ilgili basın açıklaması yapmasının güzel, ancak yetersiz olduğunu, bu konuyla ilgili sendikamıza yüzlerce telefon ve mail geldiğini söyleyerek, “MEB bu konuda 81 il valiliğine bir yazı göndererek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehit isimlerinin “şehit” sıfatı ile okullarımıza verilmeye devam edileceğinin bildirilmesini” istedi.

 

Müsteşar Muammer Yaşar ÖZGÜL’ün, Bakan Nimet ÇUBUKÇU’nun ülke dışında olduğunu, gelir gelmez böyle bir yazının hazırlanacağını söylemesi üzerine, Genel Başkan KONCUK, “Bu haberle kamuoyu rahatsız olmuştur, Bakanın ülkeye dönmesi beklenmeden bu yazı yazılmalıdır, gerekiyorsa Bakan Nimet ÇUBUKÇU’ya telefonla bilgi verilerek, onayı alınabilir.” dedi. Müsteşar Muammer Yaşar ÖZGÜL, “ Bakanla görüşmeye çalışacağını” söyledi.

 

Açılım tartışmalarının yaşandığı bugünlerde, yeteri kadar incinmiş olan,  aziz Milletimiz, şehit ve gazilerimiz konusunda çok daha hassas bir durumdadır.Milli Eğitim Bakanlığı bu gibi konularda çok daha hassas olmalı ve kamuoyu tarafından yanlış anlaşılacak her türlü konuda azami gayret göstermeli, kılı kırk yarmalıdır.

 

Bu ülkede şehit isimlerinin kaldırılmasına kimsenin gücü yetmeyeceği gibi, kimse bunu düşünmeye dahi cesaret edemez. Aziz Milletimiz ve bizler buna asla izin vermeyeceğiz.