SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE İL EMRİ HAKKI GELİYOR

http://www.turkegitimsen.org.tr/upload_doc/mevuzuat/sozlesmeli_b_dilekce_kampanyasi_es_durumu.doc 

“Tüm Öğretmenlere İl Emri Ve İl İçi Başvuru Hakkı Verilmelidir.” 

http://turkegitimsen.org.tr/haber_goster.php?haber_id=1858

haberimizde kadrolu öğretmenlere il emrine atanma hakkı verilirken sözleşmeli öğretmenlerin bu haktan mahrum bırakıldığını açıklamış sözleşmeli öğretmenlere de il emrine atama hakkı verilmesi, il emri gelmeden önce tercihte bulunarak eşlerinden uzak ilçelere atananlar için il içi tercih hakkı verilmesi, zorunlu hizmet yükümlülerine de bu haktan yararlanması kısaca tüm öğretmenlere il emri uygulamasının yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazmıştık.

 

İlgili Yazı İçin Tıklayınız.

 

Samanyolu Haber´de konuşan Mili Eğitim Bakanı; “en son eş durumundan il emrine tayin hakkı verdik kadrolu öğretmenlere, tabi sözleşmeli öğretmenlerin böyle bir hakkı yok. Şimdi haklı olarak soruyorlar, onlar aile de biz değil miyiz? Onlar anne baba biz değil miyiz. Dolayısıyla haklılar bu itirazlarının da ortadan kaldırılması için sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan haklarını sağlayacak bir düzenleme yapıyoruz. Her ilde sözleşmeli öğretmenlerin belli kadrolarını açık bırakmak suretiyle il emrine tayin suretiyle kadrolularda çözdüğümüz şekliyle çözmeye çalışacağız” demiştir.

 

 

Bir an önce verilen sözlerin tutularak, sözleşmeli öğretmenlere de il emrine atama hakkı verilmesi, il emri gelmeden önce tercihte bulunarak eşlerinden uzak ilçelere atananlar için il içi tercih hakkı verilmesi, zorunlu hizmet yükümlülerine de bu haktan yararlanması için Bakanlık derhal harekete geçmelidir.

 

Türk Eğitim Sen olarak, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu yapılmasına büyük önem veriyoruz. İl emri konusunda da bugüne kadar ciddi gayret gösterdik. Sözleşmeli öğretmenlere yönelik il emri konusunda iki dilekçe kampanyası düzenledik, sonuncusu internet sitemizde halen devam etmektedir. Sözleşmeli öğretmenlerin bu kampanyaya destek vermesi il emri uygulamasının gelmesini hızlandıracaktır. Bu mücadelede sözleşmeli öğretmenleri yanımızda görmek gücümüze güç katacaktır.