10 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI KANUNU PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA

Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığına verilen tekliften Kasım ayı içerisinde öğretmen atamasının yapılamayacağı bir kere daha görülmüştür. Bu durumda Sayın Nimet ÇUBUKÇU’nun Kasım ayında 10 bin öğretmen atanacaktır sözü yerine getirilemeyecek, 10 bin öğretmen ataması Aralık 2009 sonuna kadar gerçekleştirilecektir. !0 bin öğretmen atamasında sözleşmeli öğretmenlerin de başvuracak olması sebebiyle atanacak öğretmen sayısı reel olarak 10 bin olmayacaktır. Sözleşmeli öğretmenlere kadro sözü bugüne kadar yerine getirilmemiş ve bu durum sözleşmeli öğretmenlerimizi endişeye sevk etmiştir. Bu söz yerine getirilecek ve şu an görev yapan 70 bin sözleşmeli öğretmen kadroya geçirilecekse bu 10 bin kadroya sözleşmeli öğretmenlerin de başvuru yapmasının ne anlamı bulunmaktadır. 

Bugün öğretmen ihtiyacının ücretli öğretmenlerce karşılandığını düşündüğümüzde, Hükümetin ucuz öğretmen istihdamını istediğini anlamak zor değildir. Atama bekleyen ve sayıları 310 bini bulan öğretmen adaylarının her geçen gün umutsuzluğa sürüklendiği açıktır. Aşağıdaki kanun teklifinin “genel gerekçe” bölümünde “yapılan bu atama ve görevlendirmelerle YOĞUN olan öğretmen ihtiyacının karşılanması mümkün olamamıştır.” Denilerek, teklifi veren milletvekilleri de bir anlamda başarısızlığı itiraf etmektedirler. 

Türk Eğitim Sen olarak teklifimiz, 2010 yılında en az 100 bin öğretmen ataması gerçekleştirilerek umutları tükenmekte olan gençlerimize biraz da olsa umut verilmesidir. Aksi takdirde bugün 310 bine çıkan öğretmen adayı sayısı önümüzdeki yıllarda daha da artacak ve problemi çözmek mümkün olmayacaktır.

Teklif 19.11.2009 saat 21:00'da görüşülecek.

Kanun teklifini görmek için tıklayınız