MEB AÇIKLAMASINDA BEDEN EĞİTİMİ DERSİNİ YANLIŞ HESAP ETTİ

 

MEB dün beden eğitimi ders saatleri ile ilgili açıklama yaptı. Ama yaptığı açıklamada tüm kamuoyunu yanıltmıştır

İşte MEB yaptığı açıklama ile nasıl yanılttı. Açıklamanın satır aralarını incelediğimizde MEB'in çaresizce yaptığı bir açıklama olduğu görülmektedir. Öyle bir hata yaptıki ders sayısını bile doğru düzgün hesaplayamadı.

İşte MEB'in açıklaması:

14.07.2005 tarihli Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesinde Beden Eğitim Dersi sadece 9. sınıflarda haftada toplam 2 (iki) saat olarak yer almaktaydı.

Ancak 11.09.2009 tarihinde onaylanarak uygulamaya konulan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesinde Beden Eğitimi Dersi 9. sınıfta haftada 2 (iki) olarak yer almaya devam ederken, 10.,11. ve 12. sınıflara da haftada 1'er saat olmak üzere ders konulmuştur.

Yeni düzenlemeyle birlikte en az üç şubeli bir ortaöğretim okulunda 6 (altı) saat olan Beden Eğitim Dersi, 18 (on sekiz) saate çıkarılmıştır.

Dolayısıyla kamuoyunda gündeme getirilen iddiaların aksine Beden Eğitimi Dersi öğretmenlerimizin haftalık ders saatleri azaltılmamış aksine üç kat artırılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur...

Evet açıklamanın satır aralarına bakıyoruz.

Açıklamanın ilk satırında herhangi bir anormal durum yoktur. Önceki yıllarda da 9. Sınıflarda beden eğitimi ders saati 2 idi, şimdikinde de iki değişen hiçbir şey yok.

İkinci paragrafta ise yeni düzenlemeden bahsediliyor ve sanki 9. sınıfta Beden eğitimi dersi yokmuş gibi kamuoyuna aksettirilir. Halbuki beden eğitimi dersi 9 sınıflarda 2 saat ve zorunluydu.  Açıklamada aynen şöyle diyor: "10.11. ve 12. sınıflara da haftada 1'er saat olmak üzere ders konulmuştur."

Peki önceki senelerde nasıldı, beden eğitimi dersi evet seçmeliydi ve 2 saatti. Okullarda beden eğitimi öğretmeni de olunca bu ders seçiliyordu. 1 Şubede 10.11.12. sınıflarda toplam beden eğitimi dersi 6 saatti. Şimdiki düzenleme ile malesef 3 saatte düştü. Beden eğitimi dersi ilköğretimlerde olduğu gibi liselerde 10.11.12 sınfılarda 1 saate düştü ve seçmeli ders olarak 2 şer saat okutulan ders 1 saat mecburi oldu ve MEB 1-0 yenik duruma düştü.

Üçüncü paragraf ise MEB ders saatini yanlış hesapladı.

"Yeni düzenlemeyle birlikte en az üç şubeli bir ortaöğretim okulunda 6 (altı) saat olan Beden Eğitim Dersi, 18 (on sekiz) saate çıkarılmıştır."
 
Burada bir çok yanlış vardır. Kamuoyunu yanlış bilgilendirme vardır. Birinci hata ortaöğretimin hangi sınıfında 6 saat olan beden eğitimi ders saati 18 çıkarıldığı söylenmeyip, kamuoyunu ders saatlerini yükselttiğine inandırmak istemiştir. Peki 3 şube olan bir okulun hangi sınıfında 6'dan 18'e çıkarılmış. MEB bu hesabı neye göre yapmış acaba! Bu hesap yanlıştır
 
Birde ben hesap yapayım farkı görün:
 
İşte ders saattinin düşürüldüğünün ispatı: 
 
Yeni Sistemde beden eğitimi dersi:
 
9. sınıflarda 2 saat  * 3 şube = 6
10.11.12. sınıflarda (birer saatten) 3 saat * 3 şube = 9 
 
Toplam 6 + 9= 15 saat eder. (Nasıl 18 saat oldu anlamadım)
 
Eski Sistemde beden eğitimi dersi:
 
9. sınıflarda 2. saat  * 3 şube = 6
10.11.12. sınıflarda (2 şer saat seçmeli) 6 * 3 şube = 18
 
Toplam 6 + 18 = 24 saat eder.
 
Benim anlamadığım MEB nasıl 18 saat beden eğitimi dersi çıkardı. Bir türlü aklım almadı. Hesap yukarıda. 18 saat beden eğitimi dersi yokki bir kere (!) Bu konuda MEB'ten açıklama bekliyoruz. MEB 18 saati nerden buldu. Yukarıdaki hesaba göre Milli Eğitim Bakanlığı Kaç saat ders düşürmüş oldu 9 saat. Böylelikle ders sayısı düşmüştür. Nasıl çıkardık diyorlar hala anlamış değilim, hele de 18 saat. İnanılır gibi değil. "Halep orada ise arşın burada" hesabı siz yapınız.  MEB 2-0 yenik duruma geçti.
 
Belki bana inanmayabilirsiniz, buyrun ders çizelgesi burada, indirip 3 şubeli bir sınıfın beden eğitimi ders saatini hesaplayabilirsiniz. 18 saat etmeyeceği kesindir. Ben hala anlamadım inşallah birileri açıklar bu işi!
 
 

Gelelim son paragrafa.

"Dolayısıyla kamuoyunda gündeme getirilen iddiaların aksine Beden Eğitimi Dersi öğretmenlerimizin haftalık ders saatleri azaltılmamış aksine üç kat artırılmıştır."

Aşağıdaki vereceğim linke bir çok kez okudunuz eminim. Burada da söylemiştim. İspatı hiç geçikmeden MEB'in basın açıklamasıyla geldi. 2005'te ilköğretim de beden eğitimi ders saatleri düştüklerinde de yine MEB yetkilileri açıklamada bulunmuştu. "Biz beden eğitimi ders saatlerini düşürmedik, aksine çıkardık" demişlerdi. İspatı aşağıdaki yazımda yazmaktadır. Tarihine dikkat edin. Kaç hafta önce yazmışım. MEB 3-0 yenik duruma geçti.
 
İşte 10 gün önce yazdığım yazının ispatı MEB'in açıklamasıyla gerçekleşti. Aşağıdaki linkten bakın MEB'in son açıklamasını nasıl bilmişim. (Acaba nereden bildim!!!)
 
 
Anlayacağınız MEB yaptığı bu basın açıklamasıyla Kamuoyunu yanlış bilgilendirmiştir.
 
Tekrar söylüyorum biz bu işi para için değil çocuklarımızın geleceği için yapıyoruz. Para için yaptığımızı düşünenlere şunu söylemek istiyorum. Bizlerin ders saatleri artık 15 saatin altına düştü. Eğer para için yapsaydık bu işi inanın "Dersime girer çıkarım, yan gelir yatarım, bundan iyisi şamda kayısı" derdik. Ama hayır, Çocuklarımızın geleceği, ülke sporumuzun değeri için beden eğitimi ders saatleri 1 ders (40 dakika) olamaz, olmamalı da! 
 
Bu yanlışlığı da bilginize sunarım.
 
Kaynak: Bedenegitimi.gen.tr