GENEL BAŞKAN PERSONEL GENEL MÜDÜRÜ NECMETTİN YALÇIN’LA GÖRÜŞTÜ
Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN’ı arayan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK Bakanlığın il emri konusunda yapmış olduğu yeni düzenleme sebebiyle Sayın Necmettin YALÇIN’a teşekkür etti. Koncuk bu düzenleme ile pek çok mağdur, parçalanmış aile birleşecektir ancak zorunlu hizmet kapsamında görev yapanların mağduriyeti devam etmektedir. Bu öğretmenler il emri uygulamasından faydalanamamaktadır. Bu konuda da bir düzenleme yapılması gerekmektedir, dedi. Genel Müdür Necmettin YALÇIN zorunlu hizmet yükümlülüğü ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini, farklı bir yaklaşımla zorunlu hizmeti değerlendirdiklerini yakında bu konuda yapılan çalışmaların açıklanacağını ifade ederek, bu öğretmenlerin  problemlerinin de  büyük ölçüde giderileceğini söyledi.


Necmettin YALÇIN anadolu liselerine öğretmen seçme yönetmeliğinin sınavlı bir yönetmelik şeklinde düzenleneceğini açıkladı. Genel Başkan Koncuk öğretmenlerin genel kanaatinin de anadolu liselerine öğretmen seçiminin sınavlı olması şeklinde olduğunu söyledi.

Genel Başkan İsmail KONCUK’un yönetici atama ile ilgili tekliflerimizi değerlendirecek misiniz  sorusu üzerine, Genel Müdür Yalçın, ek 2 değerlendirme formunda yargı kararı gereği değişiklik yapılacağını açıkladı, Genel Başkan Koncuk bu süreçte yönetici atama ile ilgili tekliflerimizin de hayata geçmesi yönetmeliği daha olgun hale getirecektir, bu fırsatta talep ettiğimiz değişiklikler de hayata geçirilmelidir, dedi.


Türk Eğitim Sen olarak aylardır gündemde tuttuğumuz, toplu görüşmelerde ve KİK toplantılarında dile getirdiğimiz, Sayın Nimet ÇUBUKÇU'ya ilettiğimiz ve dava açtığımız il emri uygulamasında gelinen bu noktadan memnun olduğumuzu ifade ediyoruz.Sayın Bakan ve Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın'a teşekkür ediyoruz. Bu konuda zorunlu çalışmasını tamamlamayan öğretmenler ve sözleşmeli öğretmenler bakımından da bir gelişme olmasını diliyoruz. Bu konular sendikamız tarafından sürekli gündemde tutulacaktır.


Mahrumiyet bölgelerinde meydana gelen öğretmen açığının giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı bu bölgelerde çalışmayı özendirecek tedbirler almalıdır. Bu bölgelerde çalışanlara yani bir tazminat verilmesi problemi çözecektir. Aksi takdirde bu bölgelerden kaçış devam edecek, öğretmen ihtiyacının sağlanması zorlaşacaktır. Bu konuda Türk Eğitim Sen olarak toplu Görüşmelerde ve KİK toplantılarında getirdiğimiz teklif hayata geçirilmelidir.