EĞİTİM ÖĞRETİME HAZIRLIK ÖDENEĞİNDE YAŞANAN SORUNLARA BAKANLIKTAN CEVAP
Konuyla alakalı ödeme yapılmayan bir çok üyemizle davalar açtık ve tüm davaları da kazandık. Açılan tüm davalar kazanılınca Milli Eğitim Bakanlığı da İl Valiliklerine ödeme talimatı verdi. Kırşehir Valiliği’nin tereddüt ettiği eğitim-öğretime hazırlık ödeneği cevabında Milli Eğitim Bakanlığı son noktayı koydu. Askerlik sonrası, aylıksız izin dönüşü göreve başladıkları tarih öğretim yılı içerisinde gerçekleşmişse “öğretim yılına hazırlık ödeneği” ödenmesinin uygun olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.

Türk Eğitim-Sen olarak öğretim yılına hazırlık ödeneğinin öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara ödenmesi gerektiği konusunda mücadelemiz böylelikle sonuç vermiştir. Ayrıca, “Eğitim-öğretim ödeneği tüm eğitim çalışanlarına ödenmelidir” teklifimiz mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu teklifimizi Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan Kurum İdari Kurulu  toplantısında kabul ettirdik. Ancak bakanlık kararın uygulanması konusunda gerekli duyarlılığı bugüne kadar  göstermemiştir.

Eğitim çalışanları; öğretmen, yardımcı hizmetli, memur, teknisyen, şoför, üniversite ve yurtkur çalışanlarıyla bir bütündür. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK, başta öğretmenler olmak üzere tüm eğitim çalışanlarına sahip çıkmalı, hükümet nezdinde  girişimlerde bulunarak eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında verilmesi sağlanmalıdır.