ÖĞRETMENLERİN TAYİN ÇİLESİ BİTMELİ
Kılavuz’un başvuruda bulunacakların dikkat edeceği hususlar başlıklı 2.1 Maddesi 3.3. Maddesi ile özür grubunda atanmak, eşlerin bir araya gelmesi zorlaştırılmıştır.

Bu uygulamalar “Sosyal devlet” ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Halbuki sosyal devlet;… ferdin huzur ve refahını gerçekleştiren ve teminat altına alan, kişi ve toplum arasında denge kuran, çalışanların insanca yaşaması ve çalışma hayatını kararlılık içinde gelişmesi için sosyal, iktisadi ve mali tedbirler alarak çalışanları koruyan, adaletli bir hukuk düzeni kuran ve bunu devam ettirmeye kendini yükümlü sayan,  hukuka bağlı kararlılık içinde ve gerçekçi bir özgürlük rejimini uygulayan devlet demektir.”

Özür grubu atamalarında yer alan eşlerin bir araya gelmesinin zorlaştırılması ve bakanlığın kurumlar arası, açıktan atamalarda “Kanunların Bakanlara verdiği yetki” denilerek keyfi ve usulsüz atamaları, Anayasanın 5. maddesinde sayılan devletin temel amaç ve görevlerinin ihlali niteliğinde olup Sosyal Devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır.
 
Özür grubu atamaları, eşlerin birleştirilmesi yönünde değil, ayrılığa yönelik bir hal almıştır.
Farklı yerlerde görev yapan eğitim çalışanlarının huzuru kaçmıştır. Moraller bozuktur. Eşinden, çocuğundan ayrı kalıp moral bozukluğu içine bulunan eğitim çalışanlarından nasıl başarı beklenebilir.

Eşlerin bir araya getirilmesi için acilen çalışmalar yapılarak sonuçlandırılması gerekir. Çok sayıda çalışan şu anda eşinden çocuğundan ayrı, farklı yerlerde görev yapmaktadır. Bakanlığın da görevi bu çalışanları bir araya getirmektir.

Eşlerinden ayrı yerlerde çalışan, öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirme kılavuzuna tepki gösteren, bu duruma isyan eden öğretmenlerimizin bir kaçının mektubunu yayınlıyoruz. Yüzlerce e-posta aldık. Dileriz Bakanlık yükselen bu feryatlara kulak verir. Türk Eğitim-Sen olarak yapılan bu haksızlıkların son bulması için bakanlığa konu ile ilgili uyarılarımızı yaptık, yapmaya devam edeceğiz.(Türk Eğitim Sen olarak,"2009 ÖZÜR GRUBU ATAMA KILAVUZU YAYINLANDI. ANCAK!..."Haberini yaparak,02/01/2009 Tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına kılavuzda yer alan sorunların çözülmesi için yazı yazmıştık) Konunun takipçisiyiz, Öğretmenlerin feryatlarını duymayan, kulak tıkayan bakanlık anlayışı devam ettiği takdirde konu sendikamızca yargıya taşınacaktır.


İlgili Mektup ve Dilekçeler İçin Tıklayınız

02/01/2009 Tarihinde Yaptığımız Haberimiz İçin Tıklayınız