ŞEFLİKLER İPTAL EDİLMEMELİ AÇIK KADROLAR İÇİN SINAV YAPILMALIDIR
Eğitim sonunda 18 Kasım 2006 tarihinde yapılan sınavı 1466 kişi kazanmıştır.Bakanlık önce 773 boş şeflik kadrosuna 38 kişinin başvuru yapmamasından dolayı 735 kişinin atamasını yapmıştır.
14 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan “2006/11298 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı” gereği, 571 adet şef ile birinci atamada boş kalan 38 adet kadroya daha şef ataması yapılmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı ilandan sonra boşalan kadrolara sınavı kazananlar arasından atama yapması sonucunda konu bir sendikaca yargıya taşınmış, son atananların kararnameleri de yargı kararı doğrultusunda Bakanlıkça iptal edilmiştir. Bakanlık bu günleri düşünebilmeliydi. Yönetmeliği, ilanı, uygulamalarını hukuktan dönmeyecek şekilde düzenlemeliydi. Mağdur olanlar kararnameleri iptal edilenler ve sınava çağrılmayanlardır. Suçlu ise MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞIDIR.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Görevde Yükselme Yönetmeliği’nde “sınav sonuçları aynı görev için yapılacak bir sonraki sınava kadar geçerlidir.” (Madde 18) hükmü yer almıştır. Bu madde gereği, kararnamelerin iptali yanlış olmuştur. Bu madde dikkate alınarak kararnameleri iptal edilen şeflerin tekrar kadroya alınması gerekir. İki senedir şeflik kadrosunda görev yapan çalışanlar, şu an görevden alınmalarından dolayı mağdur olmuşlardır.
Bunun dışında, Milli Eğitim Bakanlığının 3 Bin 953 şef kadrosuna ihtiyacı bulunmaktadır. Boş şef kadrosunun doldurulması için de; hemen bir sınav takvimi belirlenerek şeflik sınavı (Lise mezunu olan memurlarımıza son bir fırsat  verilerek, sınava alınmalarını sağlayacak bir düzenlemeyle sınava girmelerinin sağlanması ) bir an önce yapılmalıdır. Bu düşüncelerle; Şef kararnamelerinin iptali yönünde ki işlemin, yeniden atama yapılarak mağduriyetin giderilmesi ve boş şef kadroları için sınav yapılması yönünde Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazdık.