ANADOLU LİSESİ ÖĞRETMEN SEÇİMİ SINAVI YAPILACAK
5 Nisan 2008 tarihinde Sendikamız ile Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan Kurum İdari Kurulu toplantısında, Anadolu Lisesi’nde mağdur edilen öğretmenlerin sorununun çözümü, Genel Başkan İsmail KONCUK tarafından yeniden gündeme getirildi.

Sendika olarak önceden teklif olarak sunulan;

• Yargı iptal etmiş olsa da ; 2 yıldan fazla bir süredir Anadolu Lisesinde görev yapan bu öğretmenlerimizin çalışmış olduğu süreler dikkate alınıp, yeni bir atama dönemi başlatılarak “Daha önce Anadolu Lisesinde çalışmış Öğretmen” olarak değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Bu öğretmenler 2008 yılı atama döneminde değerlendirme formuna göre ( Ek-3 ) atama isteğinde bulunmuşlardır. Ancak Anadolu Lisesi öğretmenisiniz denilerek başvuru hakkı verilmemiştir. Aynı şekilde, 2006 Anadolu Lisesi seçme sınavlarına da başvurmak isteyenler olmuş, başvuruları kabul edilmemiştir.
• 2005/73 sayılı genelge ile Anadolu Liselerine atanan öğretmenlerden , daha önceden bu okullarda görev yapan öğretmenlerin de atamaları iptal edilmiştir. Burada bir yanlış uygulama olduğu açıktır. Bu öğretmenler “daha önceden Anadolu Lisesinde çalışmış öğretmen” kapsamında değerlendirilerek, görevlerine devam etmeleri konusunda düzenlemeler yapılmalıdır.

Maddelerin dikkate alınmasıyla ancak öğretmenlerimizin mağduriyetinin giderilebileceği teklifinin dikkate alınması istenmiştir.
Toplantı sonrasında Bakanlık çalışanlarından üst düzeyde bir yetkili tarafından, 28 Haziran 2008 Cumartesi günü Anadolu Lisesi Öğretmen Seçimi Sınavı yapılacağı da bu görüşmelerde açıklanmıştır.