YER DEĞİŞTİRMELER İÇİN 30 EYLÜL MÜCADELEMİZ
Söz konusu sendika kendi sitesinde haber yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 30 Eylül tarihinin 30 Haziran olmasını istediklerini, ancak 2004-2005 yıllarında göreve başlayanların mağdur olacaklarını hesap etmediklerini belirtti.

2006 yılında yayınlanan atama kılavuzunda 30 Eylül tarihinin değiştiğini gören Türk Eğitim Sen yetkili sendika olarak gerekli girişimleri yapmış, tepkileri oluşturmuş ve 30 Eylül tarihinin 2006 yılında uygulanmasını sağlamıştır. Hatta bu konuyla ilgili olarak, Bakanlık emrine uymadığı, keyfi uygulama yaptığı gerekçesiyle, Pesonel Genel Müdür Yardımcısı Hikmet ORMAN’la ilgili suç duyurusunda bulunmuştuk.

2007 yılında 30 Haziran tarihinin tekrar sıkıntı yaşatacağını düşünen Türk Eğitim Sen, bu konu eğitim çalışanlarının daha gündemine gelmeden, 9 Kasım 2006 tarihinde toplanan Kurum İdari Kuruluna taşımıştır. Kurum İdari Kurulu kararlarından birisi; il içi ve iller arası atamalarda hizmet yılı hesaplanmasında 30 Eylül tarihinin esas alınması hakkındadır.

30 Eylül problemi, sendikalarla 2 Şubat 2007 Cuma günü Genel Müdür Remzi KAYA Başkanlığında yapılan toplantıda da, Genel Sekreterimiz İsmail KONCUK tarafından dile getirilmiştir. Toplantıda konuşan İsmail KONCUK; “ Hizmet yılı hesabında 30 Eylül tarihinin uygulanmasının devlete bir zarar vermeyeceğini, tayin olacak öğretmen sayısını artırmayacağını ama öğretmenlere tayin isteyebilmek gibi bir umut vereceğini savunarak, öğretmenlere bu mutluluğu çok görmeyiniz, kaldı ki, Bakanlıkla Türk Eğitim Sen arasında imzalanan Kurum İdari Kurulu kararı da bu yöndedir. Bu kararda Sayın Genel Müdürümüz Remzi KAYA’nın da imzası bulunmaktadır.Sayın Genel Müdür’ün bu kararı uygulayacağına ve öğretmenlerin mutluluğuna vesile olacağına eminim.” dedi.

Bir takım sözde sendikaların problem olma ve problem üretme arzusuna inat, Türk Eğitim Sen eğitim çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları en aza indirmenin mücadelesine devam edecektir. Türk Eğitim Sen olarak şuna dikkat çekmek istiyoruz; biz mücadele ederken ayak izimize basarak bizi taklit etmeye çalışanlara, bunu dahi beceremeyenlere dikkat ediniz. Banka promosyonları konusundaki hırsızlığı ve haksızlığı, yakında 30 Eylül konusunda da yaşarsak hiç şaşırmayınız.