MEB TAVSİYELİ MİSYONERLİK
İyice azıttılar. İlköğretim okullarındaki öğrencilere ücretsiz dağıtılan çocuk kitaplarında Hıristiyanlık propagandası yapıldığı ortaya çıktı. Haç ve kilise resimlerinin yer aldığı, Hıristiyan dualarının işlendiği çocuk kitaplarının, MEB onaylı olması ise kepazeliğin hangi boyutlara geldiğini gösteriyor.

Ersoy Yayın Dağıtım (ERPA) tarafından bastırılan ‘Efe Fuarda’ adlı ‘El Ele Okuma Dizisi 4’ okuma kitabının 13 ve 15’inci sayfasında metinle hiçbir alakası olmamasına rağmen kilisede eğitim gören ve Hıristiyan duası eden çocuk resimlerinin kullanılması dikkat çekiyor.

İnsanı şoke eden ve “böyle bir kepazeliğe nasıl izin verilir?” sorularını akla getiren okuma kitabı Konya’nın Seydişehir ilçesinin bütün köylerinde ilköğretim birinci sınıf öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtıldı. Körpecik beyinlere okumayı daha kolay öğrenmeleri için dağıtılan kitabın 13’üncü sayfasında haç işaretinin bulunduğu ve üç tane çocuğun bir kilisede aldığı eğitim görüntüleri resmediliyor. Sayfadaki metinle resmin ise hiçbir alakası yok. "Fatih fener getirdi. Fatih fener alayı var dedi. Fatih Funda’ya fener verdi. Fenerleri yaktılar. Bayramı kutladılar."

Aynı kitabın 15’inci sayfasında ise bu sefer Hıristiyan bir kız çocuğun dua edişi yer alıyor. Resmin altında ise "Ajda baraja baktı. Baraj çok güzel dedi. Ajda fotoğraf çekti. Ajda barajı çok beğendi" yazıyor. Bu metine göre bir baraj ve bu barajın fotoğrafını çeken bir çocuğun resmedilmesi gerekirken tam aksine Hıristiyan bir kız çocuğunun dua edilişini gösteren resim kullanılmış.

Hataymış!
Söz konusu skandal kitabın yazarı Ahmet Ersoy, sorularımıza cevap veremedi. Bu resimlerin kullanılmasının tamamen bir hatadan kaynaklandığını ileri süren Ersoy, "Bizim o anki dalgınlığımızdan kaynaklanan bir hatadan dolayı bu resimler kullanılmış" şeklinde kendisini ve yayınevini savunmaya çalıştı.

Kitap MEB onaylı!
Skandalın daha vahim bir boyutu ise, içinde Hıristiyan propagandasının yer aldığı çocuk kitabının MEB onaylı olması. Kitabın girişinde "Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 12.07.2004 Tarih ve 115 Sayılı Kurul Kararı ile Kabul Edilen İlköğretim Türkçe 1’inci Sınıf Okuma Yazma Öğreniyorum Programına Uygun Olarak Hazırlanmıştır" ifadesi dikkat çekiyor.