TÜRKİYE KAMU-SEN PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Plan ve Bütçe Başkanı Lütfi ELVAN’ın daveti üzerine gerçekleşen toplantıya Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail KONCUK ve Genel Mevzuat Sekreteri İsmail KARADAVUT katıldılar. Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda, Türkiye Kamu-Sen’in 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları kanun tasarısına ilişkin görüş ve önerileri samimi bir hava içerisinde karşılıklı olarak değerlendirildi.

Toplantıda Genel Başkanımız İsmail KONCUK toplu sözleşmenin imzalanması, hakem kurulunun yapısı ve hakem kuruluna itiraz usulü, hizmet kolları toplu sözleşmesi, işyeri, il, ilçe temsilcilerinin sendika izinleri, askeriyede ve emniyette çalışan sivil memurların sendikalara üye olmaları konuları ile birlikte tasarıda yer alan diğer hususlara ilişkin ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Toplantı sonunda  Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi ELVAN Türkiye Kamu-Sen’in önerilerini not ettiklerini ve değerlendireceklerini ifade ederek kanun tasarısını önümüzdeki hafta içerisinde plan ve bütçe komisyonunda görüşüleceğini ifade etti.

Kesin olmamakla birlikte; plan ve bütçe komisyonu 7 Mart 2012 Çarşamba günü toplanarak sendika kanun tasarısını görüşecek.

Türkiye Kamu-Sen olarak, artık sendika kanunu taleplerimiz dikkate alınarak bir an önce yasalaşmasını istiyoruz. Tarihinde ilk kez Ocak ayı itibariyle maaş zammı alamayan devlet memurları ve emeklilerin hakları MİT kanunundan daha önemsiz değildir. Sonuçları itibariyle yirmi milyon kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme biran önce yapılmalı ve ayrıca tüm kamu çalışanlarına günlük gecikme zammı da verilmelidir.