DEVLET BAKANI HAYATİ YAZICI’YI ZİYARET ETTİK

 Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’yı ziyaret etti. Ziyarette Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen Genel Mali Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Görüşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak da hazır bulundu.

Görüşmede Yazıcı’ya geçtiğimiz sene mutabakat altına alınan 10 liralık toplu görüşme primiyle ilgili Anayasa Mahkemesi kararının değerlendirilerek, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği bir kez daha hatırlatıldı.

 Başbakanlık Merkez Bina'da basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. Bircan Akyıldız, görüşme sorması yaptığı açıklamada, “Bakan Yazıcı'ya, Anayasa Mahkemesi kararıyla uygulaması durdurulan toplu görüşme priminin bütçe görüşmelerinde ele alınması ve 2010 yılından itibaren devam ettirilmesi konusundaki taleplerini” ilettiklerini söyledi. Akyıldız, Bakan Yazıcı'nın, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararıyla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü, bunun için bir çıkış yolu arandığını, devam ettirilmesi için de çaba harcadıklarını ve bununla ilgili kendisinin yeni bir çalışma yapacağını söylediğini bildirdi. Bu konudaki beklentilerin oldukça yoğunlaştığını ifade ettiklerini belirten Akyıldız, şunları kaydetti: ''Bu konunun düzeltilmesi gayretinin yoğunlaştırılmasını kendisinden istedik. Açıkçası bu bütçe sırasında çıksın istiyoruz. Bugünlerde sadece 25 Kasım eylemiyle ilgili ortaya çıkan grevli toplu sözleşme hakkıyla ilgili talebin karşılanması konusunda siyasetin bir adım atmasını bekliyoruz. Bugünlerde sadece bütçe görüşmeleri zemininde, siyasetin yarattığı gerginlik konuşuluyor. Bunlar bizim taleplerimizi karşılama noktasından uzak ve beklentilere cevap vermeyen görüntüler. Siyaseti bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.''