DÖRDÜNCÜ UAESEB TOPLANTISI KAZAKİSTAN’DA YAPILDI
Toplantıya Türk Eğitim Sen’i temsilen Genel Başkan ismail KONCUK, Genel Mali Sekreter Seyit Ali KAPLAN, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Mustafa KIZIKLI, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN, Genel  Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Musa AKKAŞ; Kazakistan adına Eğitim Çalışanları Sendika Genel Başkanı Mayra AMENTİYAVA, Kazak Şube Başkanları; Azerbaycan adına Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Başkan Yardımcıları Şaik ASKEROV ile  Mirza Bey, Kırgızistan adına Eğitim Çalışanları Sendika Genel Başkanı Asilbek TOKTOKULOV, Genel Başkan Yardımcıları Çolpan BAY ile Oş Sadir katıldılar.
Toplantıda konuşan Türk Eğitim Sen ve UAESEB Genel Başkanı ismail KONCUK, “Türk Dilli Devletlerin eğitim öğretim alanında birbirlerinin bilgi birikimlerinden faydalanmalarının öneminden bahsederek, oluşturulan Uluslar Arası Eğitim Sendikaları Birliği'nin bu diyalogu sağlamada büyük önemi olduğunu belirtti. 350 milyonluk bir güç olan Türk Cumhuriyetleri'nin dünyada yalnız olmadığını ve büyük bir güç olduklarını hatırlamaları bakımından da UAESEB’e büyük görevler düştüğünü belirten KONCUK, bütün dünyayı etkileyen küresel ekonomik krize dikkat çekerek, hükümetlerin yaşanan ekonomik krizden, eğitim çalışanlarının en az etkilenmesi için ciddi tedbirler alması gerektiğini belirterek, daha sosyal ve tabana yansıyan tedbirler alınması gerektiğinin öneminden bahsetti. Eğitim-öğretimin, milletlerin gelişmesinde en önemli yol olduğunu belirten KONCUK, eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal problemlerinin çözülmesinin, bu yolda başarılı olmanın en büyük tedbiri olduğunu ifade etti. Kazakistan’ın Başkenti Astana’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten KONCUK, "Böylesine modern bir kentin inşası Kazakistan’ın geleceği açısından önemli bir işarettir.” diyerek konuşmasını tamamladı.
Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgısiztan sendika yetkililerinin konuşması sonrasında hazırlanan sonuç bildirgesi okundu. Son derece yararlı geçen toplantıda alınan kararların ciddiyetle takip edilmesi ve 2010 yılında yapılacak beşinci toplantının Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı.