TUİK KAMU SEN'İ DOĞRULADI
TÜİK bu araştırmasıyla masa başı hesaplarının yanlışlığını ortaya çıkarırken, gerçek rakamların da halkın kendisinden alınabileceğini gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 16 Nisan’da açıkladığı Yaşam Memnuniyeti Araştırmasının sonuçları son derece çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Araştırma  yıllardır süren açlık ve yoksulluk sınırı tartışmalarına da bir bakıma açıklık getirdi.

Türkiye Kamu-Sen’in Asgari Geçim Araştırmalarında ortaya çıkan sonuçlar ile TÜİK’in yaptığı Yaşam Memnuniyeti Araştırmasına hane halklarının verdiği cevaplar arasında büyük bir uyum olduğu görüldü.

Türkiye Kamu-Sen, Mart 2009’da 4 kişilik bir ailenin refah seviyesini 2769 TL olarak tespit ederken, TÜİK’in araştırmasında 2500 TL’nin üstünde geliri olanlar içinde geçimini sağlamakta “çok zorlanan” bulunmadığı sonucuna varıldı.

Dolayısı ile ülkemizde rahat yaşamanın seviyesinin en az 2500 TL olduğu TÜİK tarafından da tescillendi.

Ancak, ne tezattır ki; 2008 yılının Ağustos ayında aynı TÜİK, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 255 TL olarak açıklamıştı.

Görülüyor ki, masa başında, matematik formülleriyle sosyal konularda doğru sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Türkiye İstatistik Kurumu, masa başından kalkıp vatandaşların arasına girdiğinde  daha gerçekçi sonuçlara ulaşmaktadır. TÜİK, bundan sonra özellikle açlık ve yoksulluk sınırı gibi araştırmaları da matematik formüllerinden çıkıp, vatandaşın gerçekleriyle hesaplarsa Türkiye Kamu-Sen’in rakamlarına ulaşacaktır. Çünkü Türkiye Kamu-Sen yıllardır bu araştırmaları halkın içinde, halkın gerçekleriyle yapmaktadır.

Ülkeyi iyi yönetiyorum, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik iddiasındaki İktidara duyurulur.

Kaynak:KAMU SEN