TÜRKİYE KAMU-SEN EKONOMİK KRİZE KARŞI UYARIYOR
Siyasi irade, ekonomik alanda krize yönelik herhangi bir tedbir almamaktadır. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, vatandaşlarımızın ekonomik çalkantıları en az zararla atlatması için yapılması gerekenleri araştırmış ve bir öneri paketi hazırlamıştır. Bu önerileri artırmak ve çeşitlendirmek mümkün olmakla birlikte, amacımız yaklaşmakta olan finansal dalgalanmaya dikkat çekmektir. Sosyal sorumluluk bilinci içinde vatandaşlarımızı uyarmayı bir görev olarak görüyor, yetkilileri finans, istihdam ve sosyal hayatta gerekli tedbirleri bir an önce almaya davet ediyoruz.
Finans ve Borçlanma Konusunda Önerilerimiz
Miktarı ne kadar olursa olsun bankadaki nakit paranızı kısa vadeli mevduatta değerlendirin.
Borçlanarak araba ya da ev almayın, bu ihtiyaçlarınızı piyasalardaki dalga bitene kadar erteleyin.
Bankacılık işlemlerinde internet ve ATM'leri kullanın. Bu sayede havale ve EFT gibi işlemlerde daha az masraf ödersiniz.
Çok zorunlu olmadıkça kara gün için biriktirilen altın benzeri yastık altı tasarruflarınızı bozdurmayın. Bozdurmanız gerekirse de sadece ihtiyacınız olan miktarını elden çıkarın.
Birikmiş paranızla geçmişten gelen düşük faizli borçlandığınız taksitleri kapatmaya kalkmayın. Paranız elinizde dursun.
Kredi Kartı Konusunda Önerilerimiz
Kredi kartıyla zorunlu kalmadıkça alışveriş yapmayın. Özellikle de uzun vadeli taksitli kampanyalara katılmak için iyi düşünün.
Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız, hemen bir bankaya gidip düşük faizli bireysel kredi alarak borcunuzu kapatın ve borcunuz bitene kadar kredi kartınızı kullanmayın.
Kullanmadığınız kredi kartları varsa hemen iptal edin. Kredi kartı sayınızı minimuma indirin.
Ev Ekonomisi Konusunda Önerilerimiz
İnternet, telefon gibi sabit giderlerinizi minimuma indirin.
Çok zorunlu olmadıkça dayanıklı tüketim malzemelerini yenilemeyin, evinizde gereksiz tadilat yapmayın.
Her ay başında bir bütçe yaparak gelecek ayın harcama planını çıkarın.
Kış öncesi evinizin cam ve kapılarının izolasyonunu yaptırın.
Televizyon, müzik seti gibi elektrikli ev gereçlerinizi kapattığınızda mutlaka fişini de çekin.
Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolmadan çalıştırmayın. Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanarak çamaşırlarınızı daha düşük ısıda yıkayın.
Akıllı elektrik sayacı kullanıyorsanız, elektrikli aletlerle yapacağınız çamaşır yıkama, ütü, bulaşık gibi işleri akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında yapmaya özen gösterin.
Evin diğer fertlerine de olası krize karşı hazırlıklı olunması gerektiğini anlatın ve harcamalarını kısmalarını talep edin.
Çok zorunlu olmadıkça dışarıda yemek yemeyin. Yemeklerinizi evde yemeye özen gösterin.
Kış gelmeden kombinizin bakımını yaptırın. Evde kullanmadığınız odaları boş yere ısıtmayın. Çok soğuk günlerde evde olmadığınız zamanlarda kombinizi kapatmak yerine düşük ayarda sürekli çalıştırın.
Sebze ve meyveleri musluktan akan suda değil, bir kabın içerisinde yıkayın.
Eğer kirada oturuyorsanız, konut fiyatlarındaki düşüşü de değerlendirerek çevrenizde daha az kira ödeyebileceğiniz alternatifleri araştırın. Ancak depozito ve taşınma masraflarını da hesaplayın.
Tasarruflu ampul kullanın. Yalnızca evinizde değil apartmanınızda da tasarruflu ampulden tutun da asansör kullanımına kadar birçok alanda tasarruf yapılması için çevrenizdekileri uyarın.
Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanın, büyük bir ateşin üzerine küçük kap koymayın. Yemeklerinizi ağzı açık kaplarda pişirmeyin.
Alış-veriş Konusunda Önerilerimiz
Küçük alışverişler için büyük marketlere gitmeyin.
Alışverişe çıktığınızda sadece ihtiyacınız olanları alın. Özellikle de evde bir liste yaparak markete gidin. Raflarda her gördüğünüzü sepete atmayın.
Marketlerde alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmayın, çünkü cebinizden anında nakit çıkmadığı için gereksiz bir çok ürün alabilirsiniz. Markette nakit parayla yapacağınız alışveriş, masraflarınızın azalmasında etkili olacaktır.
Mağazalardaki yeni sezon ürünlerini almak yerine birkaç ay sonra başlayacak indirimli kampanyaları bekleyin. İndirim yapılıyor diye bir ürün almayın, bu dönemde sadece zorunlu ihtiyaçlarınız için alışveriş yapın.
Market alışverişlerinizde özellikle indirim yapılan günleri tercih edin.
Otomobil Konusunda Önerilerimiz
Kış gelmeden önce aracınızı bakıma sokun ve yakıt masraflarını azaltacak tedbirler alın.
Mümkün olduğunca kendi aracınız yerine toplu taşım araçlarını tercih edin.
Yürüyerek gidilebilecek kısa mesafeler için aracınızı kullanmayın.
Aracınıza benzin alırken, kredi kartı kampanyalarından yararlanın. Aynı firmadan üst üste yapılan alışveriş sayesinde önemli oranlarda para puan kazanabilirsiniz.
Aracınızın kaskosunu mutlaka yaptırın.
Kaynak: Kamu-Sen