KATİLLERE KATİL, TERÖRİSTE TERÖRİST DİYEMEYENLER!!!
1-SİZCE, BU AÇIKLAMALARDA PKK’YA TEK BİR KEZ TERÖR ÖRGÜTÜ DENİLİYOR MU?

2-SİZCE, BU AÇIKLAMALARDA ŞEHİTLERİMİZE TEK BİR KEZ “ŞEHİT” DENİLİYOR MU?

3-SİZCE, SİLAHLARIN SUSMASINDAN NE KASTEDİLİYOR? ASKERLERİMİZİN DE SİLAH BIRAKMASI MI? TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İLE PKK AYNI KEFEYE KONULMUYOR MU?

4-ACISINI YÜREKLERİNDE HİSSETTİKLERİ SADECE ASKERLERİMİZ Mİ? YOKSA, ASKERLERİMİZİ ŞEHİT EDERKEN ÖLEN KATİLLER DE DAHİL Mİ?

5-YAKIN ZAMANDAKİ BİR AÇIKLAMALARINDA BEBEK KATİLİ APO’NUN ZEHİRLENME İDDİALARININ ARAŞTIRILMASINI İSTEMİŞLERDİ. SÜRDÜRECEKLERİNİ SÖYLEDİKLERİ DUYARLILIK VE ÇABADAN KASITLARI BUNUN GİBİ KONULAR MI DIR?

6-AŞAĞIDAKİ YAZIDA, YAŞAMINI YİTİRENLERİN AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLENİYOR, ACILARININ YEREKLERİNDE HİSSEDİLDİĞİ BELİRTİLİYOR, BAŞSAĞLIĞI DİLEDİKLERİ KİMDİR, ACISINI YÜREKLERİNDE HİSSETTİKLERİ KİMDİR? ŞEHİTLERİMİZ Mİ YOKSA ÇATIŞMADA ÖLEN 34 TERÖRİST Mİ?

7- BAŞKA BİR ÜLKENİN ORDUSUNUN ASKERİNDEN BAHSEDER GİBİ “12 ASKERİN DAHA HAYATINI KAYBETMESİ” YERİNE, “12 ASKERİMİZİ VEYA 12 MEHMETÇİĞİ” İFADESİNİ KULLANMAK BU KADAR MI ZOR GELİYOR?

8-“DEMOKRATİK ÇÖZÜM, BARIŞÇIL ÇÖZÜM” NE DEMEKTİR? TÜRK ASKERİNE MAYINLI TUZAKLAR HAZIRLAYAN, GECE BASKINLARIYLA EVLATLARIMIZI KATLEDENLERİ, HANGİ DEMOKRATİK VE BARIŞÇIL ÇÖZÜMLE YOLA GETİRECEĞİZ?

9- BU AÇIKLAMALAR, SİZDE DE, ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN AÇIKLAMALARI HİSSİNİ YARATMIYOR MU?

10- BU AÇIKLAMALARIN HER HANGİ BİR CÜMLESİNDE, ASKERLERİMİZE, HALKIMIZA KALLEŞÇE SALDIRAN, MAYINLI TUZAKLAR KURARAK, TÜRK – KÜRT AYIRMADAN KATLEDEN PKK’YA YÖNELİK, TEK BİR KINAMA BULUNMAKTA MI DIR?

11-KARDEŞLİK, BARIŞ GİBİ KELİMELER HEPİMİZİN ÖZLEMİDİR, AKLI BAŞINDA HİÇ KİMSE SAVAŞTAN YANA DEĞİLDİR. ANCAK, BU KELİMELER ARKASINA SINIĞINILARAK, YAPILMAYA ÇALIŞILAN, HIRSIZI KORUMA, NİYETİNİ SİZ DE SEZİYOR MUSUNUZ?

TÜRK EĞİTİM SEN OLARAK DİYORUZ Kİ;TÜRK KÜRT KARDEŞTİR AYRIM YAPAN KALLEŞTİR. PKK, TÜRK'ÜN DE, KÜRT'ÜN DE DÜŞMANIDIR.

İŞTE MALUM AÇIKLAMALAR
1)
SİLAHLAR SUSSUN, YENİ ÖLÜMLER OLMASIN!
Yıllardır ölümden, acıdan ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyen çatışma ve gerilimler son dönemde giderek tırmandırılmaktadır. Bu çatışma ve saldırılarda geçtiğimiz günlerde yaşamını kaybedenlerin acısını yüreğimizde hissediyor ve ailelerine başsağlığı diliyoruz. 

Türkiye’de barıştan ve birarada yaşamdan yana olan bizler, defalarca, silahların konuştuğu yerde barışın sesinin duyulamayacağını dile getirdik. Şunu bir kez daha vurgulamak isteriz ki, sıkılan her kurşun, atılan her bomba, patlayan her mayın ülkemizdeki barış içinde birarada yaşama umuduna vurulan bir darbedir. Dolayısıyla sorunlarımıza barışçıl ve demokratik çözümler bulabilmenin ön koşulu derhal silahların susmasıdır.

Kürt Sorunu’nun çözümü Türkiye sınırları içindedir. Çözüm için öncelikle silahlar susmalı ve birarada kardeşçe yaşamı mümkün kılacak demokratik adımlar atılmalıdır.

Şurası açık ki, Türkiye hızla, emperyalist odaklar tarafından Ortadoğu’da yaratılan bataklığın içine çekilmeye, toplum ayrıştırılmaya çalışılıyor. Türkiye bu oyuna gelmemeli! Savaş ve işgal nedeniyle akan kanların adeta bataklığa çevirdiği bu topraklara girmek, Türkiye’ye her gün yeni acılar, yeni cenazeler yaşatacaktır.

Türkiye toplumu, barış içinde, kardeşçe birarada yaşama her zamankinden daha fazla gereksinim duymaktadır. Bunun sağlanması toplumun tüm kesimlerinin çabası ile olacaktır. Bizler KESK olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da duyarlılığımızı ve çabamızı sürdüreceğiz. Toplumun tüm kesimlerinden de bu çaba ve duyarlılığı beliyoruz.

İsmail H. TOMBUL

KESK Genel Başkanı

2)
Türkiye Belirsizliklere ve Kaosa Çekilmek İsteniyor! Barışı Sahiplenelim! - 2007-10-23
Silahlar Sussun, Analar Ağlamasın, Çocuklar Öksüz Kalmasın
Türkiye, çalkantılı bir sürecin içinden geçmekte ve ABD emperyalizmi tarafından Irak’taki kaos ve işgal ortamına çekilmek istenmektedir. Çatışmalar sonucunda her gün gençlerimiz hayatlarını kaybetmekte, kaybolan canlar toplumumuza büyük acılar vermektedir. 21 Ekim tarihinde gerçekleştirilen son saldırıda 12 askerin daha hayatını kaybetmesi, bu acıları derinleştirmiştir. Yaşamlarının baharında olan, aileleri yoksulluğun pençesinde ayakta kalma savaşı veren bu genç insanlar, geride gözü yaşlı analar, eşler ve çocuklar bırakmaktadır. Bu kan, bu gözyaşı, toplumsal hafızada silinmeksizin biriken bu acılar artık yerini çözüme ve barışa bırakmalıdır. Gün, kardeşlik ve demokratik çözüm günüdür.
Unutulmamalıdır ki toplumumuz barışa büyük özlem duymakta, acılara ve akan kana son verilmesi için gerekli adımların atılmasını beklemektedir. İntikam çığlıklarının, savaşların ve bombaların sorunları çözmek yerine daha da derinleştirdiği ve çözümsüzlüğü dayattığı ortadayken, infial ve linç kampanyalarına izin vermemek en büyük sorumluluktur. Toplumda artan öfke ve linç psikolojisinin halklar arasında düşmanlığa izin verecek düzeye getirilmemesi ve önlenmesi en büyük öncelikler arasında yer almalıdır.
Yurtta ve Dünyada Barış Egemen Kılınmalı
Bu çerçevede, alınacak her türlü kararda aklıselim galip gelmeli, halkları birbirine düşmanlık çizgisine çekecek kışkırtmalardan kaçınılmalıdır. Türkiye’nin ve Kuzey Irak’ın ABD eliyle bir bölge savaşında ön cephe haline getirilmek istendiği, ABD Başkanı George W. Bush’un Üçüncü Dünya Savaşı’nın yaklaştığını ilan ettiği şu günlerde bölgedeki çatışmanın daha da artması, ABD’nin bölgeyi içine düşürmek istediği belirsizlik ve kaos ortamına hizmet edecektir. Bu ortamda, sorunları demokrasi ve barış kültürü çerçevesinde halkı bütünleştirerek çözme yolunda irade koymak emperyalist oyunu bozacak, oyunun uzantılarını da çaresiz bırakacaktır. Türk ve Kürt birlikteliğini emperyalistler bozamaz, demokrasi ve barışçıl çözüm ise bu birlikteliği daha da pekiştirir. Bir kere daha ortaya çıkmıştır ki emperyalizme karşı, bir arada yaşama kültürünün pekiştirilmesi tek panzehirdir.
Savaşın Panzehiri Barış ve Kardeşliktir
Biz de Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu olarak son günlerde yaşanan acı gelişmelerden duyduğumuz üzüntü ve endişeyi dile getiriyor, yaşamlarını kaybeden askerlerin ailelerine başsağlığı diliyor ve demokratik, barışçıl çözüm yollarını gündeme almaları için yetkili ve ilgili tüm kesimleri sağduyulu davranmaya davet ederek kardeşlik duygularının güçlendirilmesi için somut adımların bir an önce atılması çağrımızı yineliyoruz.
EĞİTİM SEN MERKEZ YÖNETİM KURULU