TOPLU GÖRÜŞMELER KONUSUNDA BİLGİ KİRLİLİĞİ
NASIL BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞTURULMAKTADIR?
Güya sendikalar %2 ye imza atmış mış.
Güya memurun maaşını bırakıp kendi aidatlarını arttırmaya çalışmış mış.
Güya sendikalar memuru satmış mış.
Toplu Görüşme masasına niye oturulmuş muş.

Bu bilgilere araştırmadan, soruşturmadan neyin ne olduğunu bilmeden ancak ya art niyetliler ya da akıl özürlüler inanabilir.

GERÇEK NEDİR?
Öncelikle Toplu görüşmeye katılıp katılmamak konusu sendikalarımız tarafından titizlikle müzakere edilmiştir. Gelinen nokta; her şartta ve durumda sendikaların Toplu Görüşme masasına oturması kaçınılmazdı. Çünkü başlangıçta o masaya oturulmadığı anda hükümet tarafının eline istediği gibi kullanacağı koz verilecekti. Asıl bu noktada hükümet tarafından "sendikalar memuru sattı" propogandası işlenecekti. "Uzlaşmaz sendika", "memurun sorunlarını masaya getirmeyen sendika", "hak talep etmeyen sendika" propogandası yoğun şekilde işlenecek ve memur sadece %2+%2 ye mahkum edilecekti. Toplu görüşme masasına oturularak hükümet kaçabildiği yere kadar kovalanmış bu fırsat hükümet tarafının elinden alınmıştır. Herşeye rağmen memurun sadece %2+%2 ye mahkum edilmesinin önü kapatılmıştır.

Hükümetle yapılan toplu görüşmelerde memurlar adına kazanım elde etmek için makul ve mantıklı taleplerle masaya oturan sendikalar, kabul edilmesi mümkün olmayan teklifler öne sürerek, uzlaşmaz tavrını devam ettiren AKP hükümeti tarafıyla anlaşmadı. Sendikaların bütün gayret ve ısrarına rağmen %47 oyla yeniden iktidar olan AKP hükümeti, aldığı bu oyun verdiği güven ve gücü her fırsatta memurların aleyhine kullanacağı sinyalini vermiş ve görüşmeler boyunca uzlaşmaz  tavrını sürdürmüştür. Memura sadece %2 +%2 zam verebileceği konusunda ısrar etmiştir. Sendikaların ısrarıyla görüşmelerin sonunda %2+%2 den ayrı olarak denge tazminatı ve taban aylığına az miktarda zam yapma noktasın gelmiştir fakat bu rakamlar sendikanın kabul edebileceği düzeyde olmamıştır.

Toplu Görüşmelerin son turunda Hükümet memurlara 2008 yılı için şunları önermiştir;

% 2+2=% 4
20+20 (Denge Tazminatı)
10 YTL(Taban Aylığa Zam)
5 YTL(Toplu Görüşme Primi) (Sendikalı olanlara ayrıca verilecek zamdır)
Toplam: Ortalama 95 YTL

Bu oranın hazineye yükü 2.700 Milyar YTL dir.

Bu teklif üzerine Türkiye Kamu Sen'e bağlı sendikalar 2008 yılı zammı için, karşı teklif olarak aşağıdakileri istemiştir;
% 2+2=% 4
20+20 (Denge Tazminatı)
30+30 (Taban Aylığa Zam)
10 YTL(Toplu Görüşme Primi) (Sendikalı olanlara ayrıca verilecek zamdır)
Toplam: Ortalama 150 YTL

Bu oranın hazineye yükü 3.785 milyar YTL dir.

Bu teklifin Hükümet teklifi ile farkı 1.085 Milyar YTL. Taban aylığın artırılması emekliliğe de yansıdığı için memurlar için son derece önemli görülmüştür. Özellikle yüzdelik zamlar konusunda ısrar etmek yerine rakamsal zamlar olarak ısrarcı olunmuştur. Çünkü yüzdelik zamlarda az maaş alan az zam alacak çok maaş alan çok zam alacaktı.

Hükümet daha sonra taban aylığını 15+15 yükseltmeyi teklif etmiş bu teklif de Sendikalar tarafından kabul edilmemiştir. Türkiye Kamu Sen'in teklifi Toplu Sözleşmelerde işçilere verilen 140 YTL'lik zam oranının 2008 yılında memurlara verilmesini öngörüyordu. Ancak, aynı iyi niyeti memurlara göstermeyen Hükümet teklifimizi uzun müzakerelere rağmen kabul etmedi. Türkiye Kamu Sen ve bağlı sendikalar teklif ettikleri zammın tüm sözleşmelilere verilmesini de talep etti. Yapılan müzakereler bir sonuç vermeyince Uyuşmazlık Metni imzalandı.

Bundan sonraki aşama uzlaşmazlık konusunu Uzlaştırma Kuruluna götürmek olacak. 4688 sayılı Kanun gereği Uzlaştırma Kurulu kararından sonra Sendikalar ve Hükümet arasında tekrar bir değerlendirme yapılacaktır.

Uzlaştırma Kurulu kararından sonra yeni bir açılım olmasını diliyoruz. Bu konuda bir başarı elde etmek için her türlü gayret ortaya konulacaktır.

SENDİKALAR KENDİ AİDATINI ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORMUŞ.
GERÇEK NEDİR?
Hükümetle Toplu Görüşmede gündemimizde olan, arttırılmasını talep ettiğimiz Toplu Görüşme Pirimi, kamuoyuna art niyetli kşiler tarafından (Sendika Aidatı) olarak yansıtılmıştır.

Toplu görüşmede talep edilen 15 YTL lik Toplu Görüşme Pirimi sendikaların üyelerden aldığı aidat değildir, bununla uzaktan yakından alakası yoktur. Bilindiği gibi geçen yılki toplu görüşmede elde ettiğimiz kazanım gereği şu anda sendikalı olan memura 5 YTL bir sendika tazminatı ödenmektedir. Bu para sendika aidatı olmayıp sadece sendikalı olanlara ödenen bir tazminattır. İşte toplu görüşmelerde bu 5 YTL nin 15 YTL olması için 10 YTL lik bir zam istenmiştir. Yani bu para sendikaların aidatlarını arttırma talebi değil, sadece sendikalı olanlara ödenmesini istediğimiz bir tazminattır. Bu talebimiz geçerli olduğunda sendikalı bir memur sendikasız bir memurdan 15 YTL fazla maaş alacaktır.

Sendikaların üyelerinden aldığı aidat konusunda bir artış talebi yoktur ve zaten böyle bir talep toplu görüşmenin de konusu olamaz.

Sendikaların üyelerinden aldığı aidat miktarı maaşın binde beşi kadardır ve bu oran sabittir değişiklik veya artış söz konusu değildir.

"Sendikalar toplu görüşme masasında kendi aidatlarını arttırmak için uğraşıyor" şeklinde meseleye yaklaşan her kimse (Bazı kişi ve kurumlar kasıtlı olarak meseleye böyle yaklaşmaktadırlar) ya konu hakkında yeterli bilgi sahibi değildir, ya da art niyetlidirler.

BU BİLGİ KİRLİLİĞİ KİMİN FAYDASINADIR, AMAÇ NEDİR?
Yapılan bilgi kirliliği ile memurlar sendikalara karşı kışkırtılacak ve bu şekilde sendikaların pazarlık gücü elinden alınacaktır. Bu arada seçimler öncesi kesenin ağzını açıp işçilere dolgun zam yapan hükümet, bu zammı memurlardan keserek çıkartacak ve kamu oyundan hiç tepki görmeyecektir. Oysa aynı hükümet toplamda memurlara vermek istemediği 1 Milyar YTL lik tutarı bazı medya patronlarının borcundan bir kalemde silebilmektedir. Bu gerçeğin, satılık medya tarafından ört bas edilebilmesi için de bilgi kirliliği oluşturularak memurlar sendikalarına karşı kışkırtılmaktadırlar.

Ne yazık ki bazı kamu çalışanı arkadaşlarımız bu oyuna kolayca gelmektedirler.

BÜTÜN BU GERÇEKLER ORTADAYKEN HALEN BAZI BASIN VE AKP HÜKÜMETİNİN OYUNUNA GELİP SENDİKASINI YIPRATMAYA ÇALIŞAN, BALTAYI DİZİNE VURAN İNSANLARIN AKLINA ŞAŞMAMAK ELDE DEĞİLDİR.

BÜTÜN BEYİNLERE KAZINMALIDIR ARTIK; MEMURU MAĞDUR EDEN SENDİKA DEĞİL AKP HÜKÜMETİDİR..!

ADLİYESİNDEN-MALİYESİNE, POLİSİNDEN-HAZİNESİNE KADAR KONTROL HÜKÜMETİN ELİNDEDİR..

MEMURA İNSANCA YAŞAYA BİLECEK ÜCRET ALMAK İÇİN ÇALIŞAN SENDİKA MI SUÇLUDUR?

YOKSA HER TÜRLÜ AYAK OYUNLARIYLA MEMURA ZIRNIK VERMEK İSTEMEYEN AKP HÜKÜMETİ Mİ SUÇLUDUR.?

KALDI Kİ HEM BU HÜKÜMETE OY VERİP HEMDE HALİNDEN MEMNUN OLMAYANLARIN ŞİKAYET ETMELERİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ. ÇÜNKÜ TEORİK OLARAK ONLARIN BU MAAŞLARINDAN MEMNUN OLMALARI GEREKMEKTEDİR.