ÖZÜR GRUBUNDA YAŞANAN MAĞDURİYETLER İLE İLGİLİ MEB'İ UYARDIK

            Bakanlığınız tarafından Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu yayınlanmıştır. Ağustos ayı içerisinde özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemleri gerçekleştirilecektir. Yayınlanan Kılavuzda yine maalesef öğretmenlerimizi mağdur eden hükümler yer almaktadır.          

            Genel hükümler bölümünde yer alan düzenlemede 1 yıllık sürenin hesabında 31 Ağustos tarihinin baz alınması Haziran veya Temmuz ayında öğretmen olarak atandığı halde Bakanlıkça Eylül ayında göreve başlatılan öğretmenleri mağdur etmektedir. 31 Ağustos tarihinin en erken 15 Eylül ve sonrasında belirlenecek bir tarih olarak belirlenmesi gerekmektedir.

            Ayrıca 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca kadroya geçenler dışında KPSS puanlarına göre kadrolu öğretmenliğe atananlarında sözleşmelilikte geçen sürelerinin adaylıktan sayılarak bu özür durumu atama döneminde başvuru yapmalarının önünün açılması hakkaniyet gereği olacaktır.

            Bakanlığa Türk Eğitim Sen olarak Haziran ayı içerisinde kılavuz henüz yayınlanmadan ilerde sorun oluşturacak hususları iletmiş ve mağduriyet yaşanmaması adına kılavuzu yayınlamalarını talep etmiştik. Ancak Bakanlık tarafından yayınlanan kılavuzda sorunlar devam etmektedir. Açıklanan gerekçeler ile taleplerimizin dikkate alınması ve ilgili kılavuzda yeni düzenlemelerin yapılması hususunda yeniden Bakanlığa resmi bir yazı ile başvuruda bulunduk.

 

İlgili yazı için tıklayınız.