E-OKUL SİSTEMİ ÇÖKTÜ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, e-okul sisteminin devre dışı kalmasıyla ilgili yaptığı açıklamadır.

 

E-OKUL SİSTEMİ ÇÖKTÜ

 

Yarın 15 milyon öğrenci karne alacak. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın karneleri düzenleyen sunucu sisteminin çökmesi sonucunda karne heyecanı, karne hüsranına dönüştü.

 

Binlerce öğrenciyi mağdur eden Milli Eğitim Bakanlığı, e-okul sistemine erişim sağlanamaması dolayısıyla büyük bir skandala imza attı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın zamansız bir şekilde sisteme yeni modülleri eklemesi sonucu, e-okul sistemi devre dışı kaldı.

 

 E-okul sistemine erişim sağlanamadığı için öğretmenler notları giremiyor, okul yönetimleri karneleri basamıyor. Bu nedenle sistemdeki arıza giderilmezse, okullarda öğrenciler karnelerini yarın değil, ancak haftaya alabilecek.

 

Konuyla ilgili sendikamıza birçok şikâyet telefonu ve mesajları geldi. Okul yönetimleri bilgisayar başında e-okul sistemine yeniden erişim sağlanmasını beklerken, Bakanlığın “çalışmalar devam ediyor” şeklindeki açıklaması hiç kimseyi tatmin etmiyor.

 

Türkiye’nin geleceğine şekil veren, görevli 800 bin personeli olan Mili Eğitim Bakanlığı'nın, bilgisayar altyapısını, büyüklüğü oranında düzenleyememiş olması büyük bir ayıptır. Görünen o ki, birçok öğrencimiz karne alamayacak ve elleri boş eve dönecektir.

 

E-okul sisteminin çökmesi nedeniyle öğrencilerin karne alamayacak olması, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği ne yazık ki ehil olmayan ellerde olduğunun da en somut fotoğrafıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir an önce sistemdeki sorunu çözmesi gerekmektedir. Gerçi sorun çözülüp, sisteme giriş yapılsa bile, karnelerin hazırlanması ve öğrencilere verilmesi mümkün görünmemektedir.

 

 İki gündür sisteme giriş yapılamaması, öğretmenlerin, okul idarecilerin ve öğrencilerin mağdur edilmesi Milli Eğitim Bakanlığı gibi bir büyük bir kuruma hiç yakışmamaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.