GENEL BAŞKAN DANIŞTAY’IN YÖK’ÜN İTİRAZINI REDDETMESİNİ TGRT HABER’DE DEĞERLENDİRDİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, TGRT Haber’e katılarak, Danıştay’ın, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesinin durdurulması kararına yaptığı itirazı reddetmesini değerlendirdi.

Bunun üzücü bir karar olduğunu söyleyen Genel Başkan KONCUK, “Danıştay, YÖK’ün itirazına red kararı vererek, çocuklarımızın huzursuz bir ortamda eğitim-öğretime devam etmesi kararı almış oldu” dedi.

Mesleki ve teknik eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayan KONCUK, mesleki ve teknik eğitimde başarı yakalanamadığı takdirde dünyayla yarışılamayacağını söyledi. Mesleki ve teknik eğitime zeki, kabiliyetli öğrenci çekilemediği sürece, mesleki ve teknik eğitimde arzu edilen başarının da yakalanamayacağını belirten KONCUK, katsayı uygulamasının yıllardır çocuklarımızı acıtan, üzen, Türkiye’nin geleceği açısından handikap yaratan bir uygulama olduğunu ifade etti.

Bu konunun ideolojik ve siyasi bir sorun olmadığını, eğitimin içinde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen KONCUK, şöyle konuştu: “YÖK katsayıyı farkını minumum düzeye indirerek, sorunu çözebilir. Bu siyasi bir konu değildir, siyasiler bunu siyasi çekişme malzemesi yapmamalıdır. Çocuklarımızın geleceğini düşünüyorsak, eğitim-öğretimin sorunlarına geniş bir perspektifle bakmamız gerekir. Aileler de endişe duymasın. Bu sorun çözülecektir.”

Genel Başkanın Açıklamasını İzlemek İçin Tıklayınız