MEMUR KADROLARI İÇİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI BAŞLIYOR

Türk Eğitim-Sen olarak boş bulunan memur kadrolarına atama için görevde yükselme sınavlarının yapılması teklifini Kurum İdari Kurul toplantılarına sürekli taşıdık.

 

En son olarak Nisan 2007 tarihinde yapılan Kurum İdari Kurulu toplantısına götürdüğümüz teklifimiz kabul edilmişti. “İhtiyaç durumu ile bütçe ve kadro imkânları sınıfında olan personel için görevde yükselme sınavı çalışmalarına başlanılması” kararı alınmıştı. Ayrıca görevde yükselme sınavları konusu 2009 Toplu Görüşme Toplantısının gündeminde de yer almıştır. Kamu İşveren Kurulu’na götürdüğümüz tekliflerimiz aynı şekilde kabul edilerek tutanaklarda yer almıştır.

 

Kurum İdari Kurul kararının uygulanması için bakanlıkla sürekli görüşmelerimiz oldu. 31.12.2008 ve 09/09/2009 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazıldı.

 

Sınavla ilgili tekliflerimize karşılık Milli Eğitim Bakanlığı 17.09.2009 tarihli cevabi yazısında; görevde yükselme sınavı çalışmalarının planlandığını, konuya ilişkin duyurunun yakında yapılacağını bildirmişti. 24 Haziran 2009 tarihinde yaptığımız haberde yer aldığı gibi konu Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaptığımız toplantıda gündeme getirilmişti.  Yardımcı Hizmetler sınıfında görev yapanlar için görevde yükselme sınavı ve atamaları için yönetmelik hazırlığı olup olmadığına dair sorduğumuz soruya yetkililerce yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara yönelik görevde yükselme sınavı yapılmasını düşündüklerini ve memur, yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlarla ilgili yer değiştirme konusunda yönetmelik çalışmalarını başlattıkları cevabı verilmişti.

 

 Milli Eğitim Bakanlığı nihayet memur kadrolarına görevde yükselme duyurusunu, 02.10.2009 tarihli yazıları ile yapmıştır.

 

Bu duyuru ile

-Başvurular 01 -12 Şubat 2010 tarihleri arasında elektronik ortamda gerçekleştirilecek

-Başvurular yayınlanacak olan “ sınav başvuru kılavuzuna” göre gerçekleştirilecek

-Bakanlık kadrolarında 2 yıl görev yapmış olmak, son 3 yıl sicil notu ortalaması (76) puandan aşağı olmamak, görevde yükselme sınavında başarılı olmak, en az lise veya dengi okul mezunu olmak, en az 5 yıl hizmeti bulunmak şartlarını aramaktadır.

 

-Görevde Yükselme eğitimine alınanlar görevde yükselme sınavında 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacaktır. Şeklinde şartlar sıralanmıştır.

 

MEB’in Merkez-Taşra Teşkilatında Boş Bulunan memur Kadrolarına Görevde Yükselme Duyurusu İçin Tıklayınız