GAZİANTEP’TE İKİ ÖĞRETMEN ARKADAŞIMIZ NİÇİN İNTİHAR ETTİ?
Şehitkamil Hacı Sani Konukoğlu Endüstri Meslek Lisesi'nde tekstil öğretmenliği yapan Mehmet Murat KUTSAL ve Şehitkamil İsmetpaşa Lisesi’nde görev yapan Ali DOĞAN’ın ölümleri eğitim camiasını yasa boğdu. Bu intiharlar gözleri bir kez daha öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumlarına çevirdi. Maddi sıkıntıyla boğuşan iki öğretmenimizin intiharı ile ilgili araştırmalar sürüyor.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubemiz de, sendikamıza üye iki öğretmenin intihar etmesiyle ilgili açıklama yaptı. Türk Eğitim-Sen’e üye iki öğretmenin ölümünün araştırıldığını söyleyen Gaziantep Şube Başkanı Bekir AVAN, konunun diğer yetkililer tarafından da araştırılmasını istedi. Gaziantep’te intiharın eşiğinde olan birçok eğitimcinin bulunduğunu söyleyen AVAN, “intihar eden iki arkadaşımızın da ekonomik sıkıntılar nedeniyle böyle bir yola başvurduğunu biliyoruz. Bu olayın arkasında başka sebepler de var ve bunu ortaya çıkarmak için araştırmalarımız devam ediyor. Biz eğitimciler olarak konunun diğer yetkililer tarafından da araştırılmasını istiyoruz. Psikolojik ve sosyolojik araştırma yapmak üzere ilgili kişiler görevlendirilmeli. Konu her yönüyle araştırılmalı” dedi.

Eğitimcilerin çalışma ortamı ve ekonomik sıkıntılarını kamuoyuyla paylaştıklarını belirten AVAN, eğitimcilerin içinde bulunduğu şartların zor olduğunu ve bu zorluklardan kurtulma önerilerinin dikkate alınmadığını ifade etti.

AVAN, “Eğitimcilerin içinde bulunduğu şartlar bir an önce iyileştirilmeli. Sadece bu sıkıntıları öğretmenler değil, öğretmen adayları da yaşıyor. Neredeyse tüm eğitimciler intiharın eşiğinde ama yaşanan sıkıntılar hiç yokmuş gibi herşey güllük gülistanlık gösteriliyor. Tüm yaşanan sıkıntıların önüne perde çekerek, yaşanmamış gibi gösterilmemeli. Gaziantepli öğretmenler, Türkiye geneline göre daha sıkıntılı. Sendikamıza sürekli öğretmenlerden şikayetler, talepler geliyor ancak, bu talepleri karşılayabilecek gücümüz yok. Bu görev devlete düşüyor. Devlet ise üzerine düşeni yapmıyor. Yaptığımız araştırmalara göre psikolojik baskı ve sözlü ya da fiziksel şiddet gören öğretmenler olduğunu öğrendik. Giden canları geri getiremiyoruz. Canına kıyan arkadaşlarımıza rahmet diliyoruz. Biz Türk Eğitim-Sen olarak yaşanan bu olayların sebeplerini araştırmaya devam edeceğiz ama tüm yetkilileri de olayın sorumlularını bulmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar AĞYÜZ Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’nun cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede şöyle dendi: “ Son aylarda yaşanan öğretmen atamaları yapılamayan işsiz öğretmenlerimizin Ankara’da başlattığı açlık eylemi, bölünmüş öğretmen ailelerin basına yansıyan sıkıntıları ve yaşanan intiharlar toplumda üzüntü ve tedirginlik yaratırken,


1. Atamaları yapılamayan işsiz öğretmenlerin Ankara’da yaptıkları açlık eylemi, taşeron şirketlerin ucuz işçi çalıştırma mantığına dayalı olarak alınan sözleşmeli öğretmenlerimizin, parçalanmış öğretmen ailelerinin sorunlarına çözüm isteyen feryatları Bakanlığınızca neden görmezlikten gelinmektedir? Neden çözüm arayışında bulunulmamaktadır?

2. Seçim bölgem Gaziantep’te yaşanan intiharlar sonucu iki öğretmenimiz hayatlarını kaybederken, bu intiharların sebebi Bakanlığınızca veya il yetkililerince araştırılmakta mıdır?

3. Bu intiharların nedeni yaşanan ekonomik kriz, yaşam sıkıntıları, çalışma koşullarının zorluğu ile Bakanlığınızın yanlış uygulamaları ve siyasi kadrolaşmayla oluşan huzursuzluk ortamı değil midir?

4. Öğretmenlerimizin ekonomik sıkıntılarını gidermek, kadro yetersizliğini artırmak ve sözleşmeli öğretmenler de yaşanan parçalanmış öğretmen ailelerinin birleştirilmesi için Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?