İSTANBUL’DAKİ BAZI OKULLARIN ELEKTRİKLERİ KESİLDİ
Elektrik kesintileri hakkında ilçe milli eğitim müdürlükleri ile yapılan görüşmelerde, borçların 2007 yılı Temmuz ayında gösterilmesine rağmen, yalnızca 2009 yılının son üç ayının ödemesinin yapılmadığını belirttiler. Ayrıca İl Özel İdare Müdürlüğü, faiz ödemelerini kabul etmediğini ve onun için geçmişe dönük bir ödeme yapılmadığını beyan etmekte.
Anadolu yakası TEDAŞ Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde de İstanbul’un Anadolu yakasında 100 fazla okulun elektriğini kestiklerini ve bu kesme işleminin çözümü hızlandırmak için yapıldığını ifade edilmekte. TEDAŞ Yetkilileri, bütün ilköğretim okullarını istisnasız borçları bulunduğunu söylemekteler. Bir kaç Anadolu Lisesi hariç, bütün orta öğretim kurumlarının da aynı şekilde borcu olduğunu ifade etmekteler.
Ayrıca ödeneklerin Mal Müdürlükleri’ne zamanında geldiğini ama para olmasına rağmen geç ödeme yaptıkları için ana borcun yanında faiz borcunun da eklendiği belirtilmekte. Bu durumda gereksiz yere devlet zarara uğratılarak, kurumlar arası çekişmeye sebebiyet verilmektedir.
Elektriği kesilen bazı okullar ise şunlardır:
Ümraniye’de; Birlik İlköğretim Okulu, Mediha Tansel İlköğretim Okulu, Emine Koçullu İlköğretim Okulu, Çayırönü İlköğretim Okulu, Çakmak İlköğretim Okulu,
Beykoz’da; Mehmet Emin Polatkonak İlköğretim Okulu, Defterdar Mehmet Bey İlköğretim Okulu, Güzelcehisar İlköğretim Okulu,
Alınan bilgiye göre Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde 76. Maddeye göre atanan Şube Müdürü olarak atanan İbrahim Polat, İlçe Milli Eğitim mesaj sistemi olan Venoro mesaj sisteminden bütün okul müdürlerine mesaj göndererek, TEDAŞ yetkililerinin okullara sokulmamasını ve elektrik kesmelerine izin verilmemesini emretmiştir. Böylesine anlamsız bir talimat da acaba “76. Madde” kapsamında yer almakta mıdır acaba?!
Öte yandan İstanbul’un Avrupa yakasında ise kaç okulun elektriğinin kesildiği konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır.