TÜRK EĞİTİM-SEN MERSİN 2 NOLU ŞUBE'DEN TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ
Tarsus’taki sivil toplum örgütleri, Türk Eğitim-Sen Mersin 2 Nolu Şube yönetim kurulu ve Tarsus Belediyesinin yapmış olduğu toplantı sonunda hain saldırının ardından, sessiz kalamayacaklarını, tepkilerini Türkiye’ye duyurmaları gerektiği kararı alındı. Yürüyüşle birlikte Tarsus’ta ‘’Bayrak As’’ kampanyası başlatılarak şehrin dört bir yanı, evler, dükkânlar ve sokaklar bayraklarla süslendi. Şehirde tam bir birlik beraberlik havası oluşturuldu.

Yürüyüş 10.10.2007 Çarşamba günü saat 12:00 de Çanakkale Nusrat Parkı önünde başlayıp Cumhuriyet alanında mitingle son buldu. Yürüyüşe binlerce insan katılırken, bayanlar şehit anaları yürüyüş kortejinin en önünde yer aldılar. Yürüyüşümüzde sadece şehitlerimizin al kanlarından rengini alan Şanlı Türk Bayrakları dalgalandı, herhangi bir siyasi partinin bayrağı ve amblemi bulunmadığı yürüyüşte, belirlenen sloganlar dışında herhangi bir slogan atılmadı. Gözlerden yaşlar süzülürken, hain saldırıyı düzenleyen katillere lanetler okundu, beddualar edildi. Yürüyüşte Tarsus Belediyesi tarafından 5 bin Türk bayrağı dağıtıldı. Şehit annelerinin ön sıralarda yer aldığı yürüyüşe katılanlar, "Türk-Kürt kardeştir, bölücüler kalleştir", "Dökülen kanların hesabı sorulsun", "Kahrolsun PKK, ordu Irak'a", "Kahrolsun PKK", "Askere uzanan eller kırılsın" ve "Meclis'teki PKK dışarı" şeklinde sloganlar atarak, terörü lanetledi. Park önünden yürüyüşe geçen binlerce Tarsusluya, güzergâh boyunca esnaf da iş yerlerine bayrak asarak destek verdi. Bazı vatandaşlar, yürüyüş sırasında gözyaşlarına hâkim olamadı

Yürüyüş Cumhuriyet Alanı'nda son bulurken, burada miting yapıldı. Mitingde şehit anneleri adına Kübra Bilgili bir konuşma yaptı. Bilgili, "Kürt-Türk kardeştir. Bu oyunların arkasında Amerika vardır. Bunlara karşı dik durmamız lazım, acımızı hissettirmememiz lazım. Al bayrağın altında hür ve bağımsız yaşamanın kıymetini bilelim" dedi.
Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da, bu yürüyüşle Tarsus'un birlik ve dirliğini gösterdiğini ifade ederek, hain saldırının ardından, sessiz kalamayacaklarını, tepkilerini Türkiye’ye duyurduklarını söyledi. "Burada gösterdiğimiz dik duruşu her zaman sergilememiz lazım" diye konuştu. Miting, İmam Hasan Sarı'nın ettiği duayla sona erdi.

Türk Eğitim-Sen Mersin 2 Nolu Şube Başkanı Dünyamin SÖNMEZ ‘’ Şehit haberinin gelmediği gün kalmadı. Şehit haberleri artık, nerdeyse sıradan oldu. Toplumsal tepkinin azaldığı bu günlerde Tarsus’ta tepki oluşturmak sesimizi Türkiye’ye duyurmak istedik. Yine toprağa gencecik fidanların kanı düşmüştü..! Anaların bağırları yanarken, kahpe kurşunlar Civanmertleri şehit ederken, Türkiye şehitlerinin yasını tutarken sessiz bir şekilde oturamazdık. Bu alçakça ve kahpece saldıran hainlerin, işbirlikçilerin durdurulması gerekiyor. Yürekler kanıyor, akan kan'dan giden can'dan bahsediyoruz. Artık kesin çözüm bulunması, terör belasının güzel yurdum, cennet vatanımdan def edilmesi gerekmektedir. Anadolu çocukları ölmesin, artık onların anaları ağlamasın, yürekleri kanamasın. Anadolu insanının, anaların dayanma gücü kalmadı, "yeter artık dur!" deme zamanı geldi, geçiyor’’ diye belirtti.