KPSS YOLSUZLUĞU İLE İLGİLİ BELGELERİ SAVCILIĞA TESLİMİ BASIN AÇIKLAMASI

                Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS ile ilgili elindeki bilgi ve belgeleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.

 Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yapan Genel Başkan Koncuk, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı eleştirerek, şunları söyledi: “116 ham soruyu ve bu soruların geldiği e-mail adresini Devlet Denetleme Kuruluna verdik.  Bugünde Sayın Savcımıza vereceğiz. Ama şu saate kadar olayı ciddiye aldığını, soruların elden ele gezdiğini söyleyen YÖK Başkanlığı e-mail adresini bizden istemedi. YÖK Başkanı bizden bu bilgileri almadığı gibi, bizi yalan söylemekle itham etti. Oysa sendikamızın cumartesi günü ortaya koyduğu soruların sınavdan önce baskıya girmeden önceki ham sorular olduğunu da YÖK yetkilileri doğruladı. Böylesine önemli bir bilgiyi dikkate almadan yalanlamak doğru değil. Elimizdeki bilgi ve belgeleri YÖK Başkanına, onlar isteyinceye kadar vermeyi düşünmüyorum. YÖK’ün olayı ciddiye almayan tutumunu anlamakta zorlanıyorum” dedi.

 

Çocuklarımızın geleceklerinin birtakım gruplar, kişiler tarafından ellerinden alınmak istendiğini söyleyen Koncuk, “Buna müsaade etmemeliyiz. Bu iş burada da kalmamalı. Bu pis tezgâhın içinde kimler varsa, soruları kimler sızdırdıysa ben o kişilerin mal varlıklarının bugün araştırılmasını istiyorum. Soruların hangi birimden sızma ihtimali varsa buralarda çalışan kişilerin mal varlıkları araştırılmalıdır. Eğer bu olayı ‘sadece kopya olmuştur’ deyip, geçiştirirsek, benzeri tezgâhlara önümüzdeki yıllarda yine rastlayacağız” diye konuştu.

 

Çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren tüm sınavların mercek altına alınmasının  mecburiyet olduğunu belirten Koncuk,  “Umuyoruz ki bundan sonra hak edenlerin, alın teri dökenlerin bir yerlere gelebildiği sınavların yapılması mümkün olacaktır. Çocuklarımız bunu hak ediyor” dedi.

 

Ortaya koyduğu iddiaların hala arkasında olduğunu kaydeden Koncuk, araştırma sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. Atamaların ertelenmesini de değerlendiren Koncuk, “Bizim geldiğimiz noktaya MEB’in bugün gelmiş olası son derece önemlidir. Atamalar yapılsaydı kopya çeken binlerce kişi hakkıyla puan almış çocuklarımızın önünde daha iyi yerlere atanacaktı. Bunların kaç bin kişi olduğunu bilmiyoruz. Bunların sayısı 5 binin üzerinde de olabilir. Hak eden çocuklarımızın hakkının yenmesine kimse müsaade etmemeli. Bu erteleme çok doğru ve akılcı bir ertelemedir. Soruşturulmasının hızlandırılmasını ve KPSS’den yüksek puan alan çocuklarımızın da mağdur edilmemelerini istiyorum” diye konuştu.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk açıklamasının ardından Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte konu hakkında Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan ile görüşerek, elindeki bilgi ve belgeleri verdi.

 

 

Genel Başkan İsmail KONCUK'un Açıklamasını İzlemek İçin Tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 Gazete Haberleri

Habertürk

Milliyet

Sabah

Star Ankara

Radikal

Akşam

Cumhuriyet

Vatan

Referans

Yeniçağ

Yenişafak

 

 Televizyon Haberleri

Habertürk - Hayatın İçinden

Ntv - Akşam Haberleri

Ntv - Akşam Haberleri

Atv - Ana Haber

Cnntürk - Haberler

Skytürk - Ana Haber

Kanal D - Ana Haber

Fox Tv - Ana Haber

Kanal B - Habercinin Saati

Trt Türk - Haberler

Tv 8 - Ana Haber

Flash Tv - Ana Haber

Halk Tv - Akşam Haberleri