25 KASIM 2009’DA İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPTIKLARI İÇİN İŞTEN UZAKLAŞTIRILAN 16 TCDD ÇALIŞANI İÇİN EYLEM

 

Türkiye Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, 25 Kasım'da Türkiye genelinde gerçekleştirilen bir günlük işi bırakma eylemine katıldıkları gerekçesiyle görevden alınan 16 TCDD çalışanının, görevlerine iadesi için eylem yaptı.

 

Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi GÜZEL’in de hazır bulunduğu eyleme, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK ile Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı diğer sendikaların yöneticileri de destek verdi.

 

Burada bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, 25 Kasım’da yapılan eyleme katılmanın suç olmadığını söyleyerek, bunun iç hukuk ve uluslararası hukukta açıkça ifade edildiğini belirtti.

 

Görevden uzaklaştırmaların Türkiye’de sendikacılığa darbe vurduğunu söyleyen KONCUK, bazı bürokratların işgüzarlık yaparak, eyleme katılan sendika üyelerini görevden uzaklaştırmalarının suç olduğunu bildirdi.

 

Eylemde, İzmir-Ankara seferini yapan İzmir Mavi ve 9 Eylül Ekspresleri Balıkesir Garı'nda durduruldu. Garda trenlerden inen makinistler, burada toplanan eylemcilere katıldılar. Haydarpaşa'da dün akşam saat 22:00'da yapılması gereken Anadolu Ekspresi ile 22.30'daki Ankara Ekspresi trenleri hareket etmedi. Ankara'dan Adana'ya gitmekte olan Çukurova Mavi Treni'nin 6 görevlisi de Kırıkkale Garı'nda iş bıraktı. Tren yaklaşık yarım saatlik beklemenin ardından başka görevliler tarafından seferine devam ettirildi.

 

Eylem, işten uzaklaştırılan demir yolları çalışanları göreve yeniden başlayıncaya dek devam edecek.