TBMM ÖNÜNDE BÜTÇE KANUNU PROTESTOSU EYLEMİ

Türkiye Kamu-Sen, 2010 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’nı protesto etmek ve kamu çalışanlarına reva görülen sefalet artışına karşı tepkileri dile getirmek için TBMM önünde bir eylem gerçekleştirdi.

 

Polisin zaman zaman sert müdahalede bulunması ve çalışanların üzerine biber gazı sıkması ise kamu çalışanlarından büyük tepki topladı.

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız’ın bir basın açıklaması yaptığı eyleme, Konfederasyona bağlı sendikaların Genel Başkanları, Merkez  Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ankara Şube Yöneticileri de katıldı. Protestoda, TBMM Dikmen kapısı önündeki bulvar bir süre trafiğe kapatılarak oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

Katılımcılar; “Hırsıza değil, çalışana bütçe” , “Hak adalet dediniz, memuru kandırdınız” , “Hırsızları affettiniz memurları mahvettiniz” , “Sefalet ücreti istemiyoruz” , “AKP Şaşırdı sabrımızı taşırdı” şeklinde sloganlarla tepkilerini dile getirdiler.

 

Kamu çalışanları bölücü örgüt militanlarının Türkiye’ye gelişlerindeki yaşanan rezaleti de sloganlarla protesto ederek, Hükümetin tavizkar politikasını eleştirdiler. Çalışanlar, “Hükümet istifa” , “PKK mecliste, dışarı” , “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” , “Memur sandıkta hesap soracak” şeklinde sloganlar atarak hassasiyetlerini ifade ettiler.

 

Öte yandan polisin sert müdahalesini yadırgadıklarını söyleyen kamu çalışanları, emniyet güçlerinin, Silopi’de devlete kafa tutarak şov yaptıkları sözde teslim töreninde PKK’lı teröristlere bile bu derece sert müdahale etmediğine dikkat çekerek, bunun AKP Hükümetinin bir politikası olduğunu ifade ettiler.